biotechnologia


 
 

Autoklaw mikrofalowy

Mikrofalowy autoklaw EnbioJet sterylizuje płynne media metodą termiczną. Wszystkie efekty związane ze sterylizacją termiczną mają ten sam charakter jak w autoklawie parowym tzn. czynnikiem sterylizującym jest wyłącznie temperatura. Jednak w odróżnieniu od autoklawu parowego lub mediapreparatora źródłem energii są mikrofale, dzięki czemu sterylizowane medium nagrzewane jest bardzo szybko do temperatury sterylizacji = 135°C w ciągu 2,5 – 3,5 min. - zależnie od objętości i równomiernie w całej masie. Płynne media mogą być sterylizowane w kolbach Erlenmeyera o pojemności od 100 do 500 ml. Możliwe jest użycie kolb z tworzyw sztucznych – dopuszczonych do sterylizacji w temp. 135°C. Komora procesowa przeznaczona jest na 1 kolbę.


<img src="http://e-biotechnologia.pl/obrazki/autoklaw-mikrofalowy.jpg" alt="autoklaw mikrofalowy" HSPACE=10 VSPACE=10 />Mikrofale metodą sterylizacji mediów płynnych
Standardowy autoklaw parowy sprawdza się w sterylizacji narzędzi. Nie jest jednak optymalnym urządzeniem do sterylizacji mediów płynnych w zamkniętych naczyniach (np. kolby). Badania wykazały, że rozkład temperatury w sterylizowanej kolbie z cieczą jest bardzo nierówny.

Mikrofalowy autoklaw EnbioJet ma olbrzymią przewagę w tym aspekcie, gdyż umożliwia bezprzeponowe przekazanie energii bezpośrednio do cieczy. Odbywa się to bardzo szybko i od razu w całej objętości.


<img src="http://e-biotechnologia.pl/obrazki/autoklaw-mikrofalowy2.jpg" alt="autoklaw mikrofalowy" HSPACE=10 VSPACE=10 />
Optymalne parametry sterylizacji

Czas potrzebny do sterylizacji spada logarytmicznie wraz ze wzrostem temperatury. Co oznacza, że wystarczy niewielki wzrost temperatury sterylizacji by znacząco skrócić jej czas.

W mikrofalowym autoklawie EnbioJet czas nagrzewania jest bardzo krótki i podniesienie temperatury o kilkanaście stopni kosztuje zaledwie kilkadziesiąt sekund, ale dzięki temu po osiągnięciu temperatury procesowej natychmiast można rozpocząć chłodzenie.

W standardowych autoklawach parowych dalsze podnoszenie temperatury nie ma uzasadnienia, bo rzeczywistego czasu sterylizacji i tak nie można już skrócić (tzn. w przypadku jego skrócenia, ciecz nie zdąży nagrzać się do temperatury procesowej nawet jeżeli temperatura pary w komorze będzie wyższa).


<img src="http://e-biotechnologia.pl/obrazki/autoklaw-mikrofalowy3.jpg" alt="autoklaw mikrofalowy" HSPACE=10 VSPACE=10 />Krótki proces sterylizacji

Cały proces sterylizacji w urządzeniu EnbioJet trwa ok. 7 min (od włożenia do wyjęcia kolby), a ekspozycja na wysoką temperaturę jest jeszcze krótsza (60-90 sekund).

W standardowych urządzeniach, w których konwekcja jest jedynym sposobem przekazywania ciepła, długie ogrzewanie jest nieuniknione. Badania wykazały, że aby osiągnąć pożądane efekty czas jednego cyklu sterylizacji musi wynosić ok. 25 minut (do tego należy doliczyć czas chłodzenia).


<img src="http://e-biotechnologia.pl/obrazki/autoklaw-mikrofalowy4.jpg" alt="autoklaw mikrofalowy" HSPACE=10 VSPACE=10 />
Lepsza jakość sterylizowanej pożywki

W urządzeniu EnbioJet ekspozycja cieczy na wysoką temperaturę jest bardzo krótka, czego skutkiem jest mniejsza dekompozycja składników pożywki niż podczas sterylizacji w parowych autoklawach.


Wygodna i praktyczna obsługa

EnbioJet jest urządzeniem kompaktowym, które może funkcjonować w każdym pomieszczeniu z dostępem do bieżącej wody. Aby z niego korzystać nie jest potrzebne żadne szkolenie, a obsługa opiera się na jednym przycisku.


<img src="http://e-biotechnologia.pl/obrazki/autoklaw-mikrofalowy5.jpg" alt="autoklaw mikrofalowy" HSPACE=10 VSPACE=10 />Dane producenta:
Enbio Technology Sp. z o.o.
ul. Szkolna 24, Suchy Dwór
81-198 Kosakowo, Poland
tel. + 48 58 761 96 30
fax + 48 58 761.96.31
kom.+48 664929236
e-mail: enbiojet@enbio.com.pl
www.enbiojet.pl


Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

84 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u