biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Bioinformatyka

Publikacje w dziale:

Tablica suffixowa - strukturą danych, która jest przeznaczona do wydajnego wyszukiwania dużego tekstu (np. sekwencji DNA),

Odległość Hamminga - mierzy minimalną liczbę podstawień wymaganych by zmienić jeden ciąg w drugi lub liczbę błędów, które zmieniają jeden ciąg w drugi,

Index Farragina Manziniego - metoda indeksowania tekstu, która wymaga znacznie mniej pamięci niż tablica suffixów,

Macierz Farragina Manziniego

Algorytm Needleman-Wunsch - wykonuje globalne dopasowania na dwóch sekwencjach,

Przewidywanie drugorzędowej struktury RNA - Vienna RNA server zawiera pakiet darmowych programów, które umożliwiają przewidywanie struktur drugorzędowych RNA, serwer Vienna RNA jest najprostszym serwerem pomocniczym predykcji struktury tych cząstek,

BAGEL - bakteriocyny - aplikacja działająca w przeglądarce internetowej, która wyszukuje geny odpowiedzialne za syntezę bakteriocyn,

Analiza sekwencji - CLC Free Workbench - darmowy program umożliwiający wyszukanie sekwencji DNA w bazie NCBI oraz jej analizę sekwencji.

FastPCR - do PCR - program przeznaczony głównie do projektowania starterów i sond do reakcji PCR,

Konstrukty genowe - Gene Designer jest programem umożliwiającym budowanie konstruktów genetycznych z wcześniej zdefiniowanych bloków (DNA oraz białek).

Wyszukiwarka sekwencji - program wyposażony w wiele ciekawych funkcji, jeśli chodzi o analizę sekwencji DNA i RNA,

Projektowanie starterów - Primer 3 to najpopularniejszy program do projektowania starterów do reakcji PCR.

Bioinformatyka

Bioinformatyka to interdyscyplinarna dziedzina naukowa zajmująca się sposobami gromadzenia, przekazywania i przetwarzania informacji w układach biologicznych. Łączy ona w sobie elementy biologii molekularnej i strukturalnej, genetyki oraz biochemii. Związana jest także z takimi dziedzinami jak genomika, proteomika, metabolomika i transkryptomika.

Termin bioinformatyka po raz pierwszy został użyty przez Masys'a w 1989 roku. Jej zadaniem jest rozwiązywanie problemów dotyczących nauk przyrodniczych za pomocą technik przetwarzania danych z zakresu matematyki, informatyki i statystyki. Głównym przedmiotem jej badań są kwasy nukleinowe oraz białka.

Do podstawowych zagadnień bioinformatyki należą:
katalogowanie i archiwizowanie informacji biologicznych (tworzenie baz danych takich jak np.NCBI, DDBJ, EMBL), genotypowanie, analiza sekwencji DNA i genomów oraz ich porównywanie, tworzenie tzw. drzew filogenetycznych, czyli ustalanie ewolucyjnych relacji pomiędzy organizmami, analiza ekspresji genów (w tym analiza danych z mikromacierzy) oraz sekwencji białek, analiza dróg metabolicznych oraz dróg sygnałowych, modelowanie układów biologicznych, wirtualne dokowanie (ang. virtual docking) małych fragmentów molekularnych oraz wizualizacja zgromadzonych danych.

Narzędzia bioinformatyczne pomogły między innymi zrealizować projekt poznania ludzkiego genomu (ang. Human Genome Project, HUGO Projekt) czyli odczytać informację genetyczną zawartą w ludzkim genomie.

Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

165 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u