Cholesterol to organiczny związek chemiczny, który znajduje się we wszystkich komórkach ssaków. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu – wchodzi w skład błon komórkowych i wewnątrzkomórkowych, w znacznych ilościach występuje w mózgu i tkance nerwowej. Stanowi substrat do syntezy wszystkich steroidów występujących w organizmie, takich jak kortykosteroidy, hormony płciowe, kwasy żółciowe i witamina D.
Dwie cząsteczki acetylokoenzymu A łączą się w obecności tiolazy, tworząc acetoacetylokoenzym A. Powstały w ten sposób acetoacetylokoenzym A kondensuje z kolejną cząsteczką acetylokoenzymu A tworząc 3-hydroksy-3-metyloglutarylokoenzym A (HMG-CoA). Reakcja ta katalizowana jest przez syntazę HMG-CoA. Następnie HMG-CoA jest przekształcany w mewalonian z udziałem NADPH i reduktazy HMG-CoA.
Fosforylacja i dekarboksylacja mewalonianu prowadzi do wytworzenia aktywnej jednostki izoprenoidowej – izopentenylopirofosforanu (pirofosforanu izopentenylu).
Kluczowym substratem w biosyntezie cholesterolu jest skwalen, węglowodór o trzydziestu atomach węgla, zbudowany z sześciu jednostek izoprenoidowych.
Skwalen jest syntetyzowany z pirofosforanu izopentenylu zgodnie z poniższym schematem:
Izomeryzacja pirofosforanu izopentenylu prowadzi do pirofosforanu dimetyloallilu (C5). Nastepnie dwie jednostki pięciowęglowe kondensują dając pirofosforan geranylu (C10), który łączy się z inną cząsteczką pirofosforanu izopentenylu, tworząc pirofosforan farnezylu (C15). Ostatni etap w syntezie skwalenu jest kondensacją dwóch cząsteczek pirofosforanu farnezylu:
Końcowy etap biosyntezy cholesterolu zaczyna się cyklizacją skwalenu. Epoksydaza skwalenowa przekształca skwalen w jego epoksyd. Wytworzony epoksyd skwalenu przechodzi następnie przy udziale lanosterolocyklazy 2,3-oksydoskwalenowej w formę cykliczną - lanosterol.
W wyniku dalszych przemian związanych z eliminacją trzech grup metylowych i uwodornieniem jednego wiązania podwójnego z równoczesnym przesunięciem położenia drugiego, z lanosterolu tworzy się cholesterol.
174 anonymous users oraz 0 registered users online.
Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.
Konferencja: “KrakWet” – postępy w naukach weterynaryjnych i biotechnologii zwierząt, 27 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: „Pierwotne i wtórne metabolity roślin i grzybów”, 28 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: Neuronus IBRO Neuroscience Forum 2020, 24-26 kwietnia 2020 roku, Kraków
Konferencja: III Ogólnopolska Konferencja Naukowa IMPLANTY 2020, 18-19 czerwca 2020 roku, Gdańsk
Młodszy Specjalista ds. patentów, miejsce pracy: Warszawa