Wiele procesów zachodzących w laboratoriach wymaga użycia pompy próżniowej, która służy do usuwania gazów w zamkniętej przestrzeni. Szczególnie polecane w pracy laboratoryjnej są membranowe pompy próżniowe - o wysokiej odporności chemicznej i niskim poziomie wibracji, wyposażone w elektroniczny kontroler próżni. Kontroler próżni pozwala w sposób ciągły dostosowywać objętość przepływu do wymagań procesu.
Pompa próżniowa pozwala wytworzyć ciśnienie niższe od atmosferycznego, wymagane do wielu procesów zachodzących w laboratoriach lub służy jako urządzenie wspomagające pracę innych urządzeń. Poprzez wytworzenie podciśnienia w zamkniętej przestrzeni wytwarza warunki zbliżone do próżni, co jest potrzebne np. do filtracji i destylacji rozpuszczalników i kwasów, w procesie osuszania, przygotowywania próbek, kontroli ścieków i innych procesach analitycznych.
Istnieje kilka rodzajów pomp próżniowych, dzielonych ze względu na sposób działania. Są to: pompy próżniowe objętościowe, strumieniowe, jonowo-magnetyczne, molekularne, jonowo-sorpcyjne, kondensacyjne, adsorpcyjne i jonowe. Tym, co je szczególnie charakteryzuje jest: ciśnienie końcowe, szybkość pompowania oraz zależność tej szybkości od ciśnienia, a także wydajność (podawana zazwyczaj w m3 wypompowywanego gazu w jednostce czasu). Bardzo ekonomicznym i niezawodnym wyborem są membranowe bezolejowe pompy próżniowe, które można znaleźć w ofercie firmy DANLAB. Pompy bezolejowe nie wymagają regularnego uzupełniania olejem, są niedrogie w eksploatacji, a jednocześnie można uznać je za „długowieczne”.
W branży laboratoryjnej szczególnie cenione są membranowe pompy próżniowe niemieckiego producenta Vaccuubrand. Firma Vacuubrand posiada ponad 50-letnie doświadczenie w tworzeniu innowacyjnych i niezawodnych rozwiązań w zakresie wykorzystania próżni w Państwa laboratoriach. Pompy membranowe mogą być: jednostopniowe (osiągają próżnię końcową do 70 mbar), dwustopniowe (osiągają próżnię końcową do 7 mbar), trzystopniowe (osiągają próżnię końcową do 1.5 mbar) oraz czterostopniowe (osiągają próżnię końcową do 0.6 mbar).
Pompy te mają szereg zalet o istotnym znaczeniu w codziennej pracy w laboratorium. Posiadają opatentowany nowoczesny układ napędowy, który zapewnia bardzo cichą pracę z wyjątkowo niskim poziomem wibracji oraz zawór balastu gazowego, który zapewnia najwyższą próżnię podczas pracy z kondensującymi się parami Dzięki wykonaniu z fluoropolimerów pompy są odporne na opary chemiczne. Komory pompujące są oddzielone hermetycznie od układu napędowego i zapewniają długą żywotność części mechanicznych.
Ponieważ są to pompy bezolejowe, użytkownicy ponoszą niższe koszty serwisowe w porównaniu do pomp olejowych. Wszystkie pompy Vaccuubrand spełniają wymagania kategorii urządzeń ATEX 3. Dodatkową zaletą jest niski koszt eksploatacji, długie okresy „międzyobsługowe” i łatwość czyszczenia urządzenia dzięki gładkim powierzchniom.
Szczególnie polecane są membranowe pompy próżniowe wyposażone w regulator próżniowy CVC 3000 z przejrzystym menu tekstowym i zintegrowanym odpowietrznikiem, co ułatwia obsługę i pozwala na bieżąco sterować próżnią. Regulator próżniowy CVC 3000 jest na standardowym wyposażeniu serii pomp MV.
Podobnie jak inne urządzenia laboratoryjne, również pompa próżniowa powinna być sprzętem wysokiej jakości. Wybór złego urządzenia wiąże się z licznymi błędami, takimi jak: nieodpowiednia wydajność urządzenia, częste wymiany materiałów eksploatacyjnych i wysokie koszty serwisu, znaczne koszty energii, a nawet zniszczenie pompy.
Sprawdzone na rynku membranowe pompy próżniowe firmy Vacuubrand oferuje firma DANLAB. Produkty te są unikalne na rynku polskim, wykonane są według najwyższych standardów przez producenta o 50-letnim doświadczeniu. DANLAB zapewnia dodatkowo kompetentne doradztwo, szybką dostawę i certyfikowany autoryzowany serwis.
203 anonymous users oraz 0 registered users online.
Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.
Konferencja: “KrakWet” – postępy w naukach weterynaryjnych i biotechnologii zwierząt, 27 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: „Pierwotne i wtórne metabolity roślin i grzybów”, 28 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: Neuronus IBRO Neuroscience Forum 2020, 24-26 kwietnia 2020 roku, Kraków
Konferencja: III Ogólnopolska Konferencja Naukowa IMPLANTY 2020, 18-19 czerwca 2020 roku, Gdańsk
Młodszy Specjalista ds. patentów, miejsce pracy: Warszawa