biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Escherichia coli

Escherichia coli Pałeczka okrężnicy (łac. Escherichia coli) to Gram-ujemna bakteria należąca do rodziny Enterobacteriaceae.

Mikroorganizm ten odkryty został w 1885 roku przez niemieckiego pediatrę i bakteriologa Theodor’a Eschericha.

Escherichia coli wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka i zwierząt stałocieplnych. E. coli to pałeczka o długości ok. 2 mikrometrów i średnicy około 0,8 mikrometra, ruchliwa, względnie beztlenowa, mezofilna, nietworząca przetrwalników, rzadko wytwarzają otoczkę. Fermentuje glukozę, laktozę, maltozę i inne węglowodany z wytworzeniem kwasu lub kwasu i gazu. Wytwarza indol z tryptofanu, redukuje azotany do azotynów, jest oksydazo-ujemna i katalazo-dodatnia.


Escherichia coli w biotechnologii
Bakterie te łatwo wyhodować w laboratorium dzięki czemu są jednym z najlepiej zbadanych organizmów wskaźnikowych wykorzystywanych w ocenie stanu sanitarnego wody, żywności oraz procesów technologicznych. Znajomość ich genetyki i metabolizmu sprawia, że są bardzo ważnym gatunkiem stosowanym w biotechnologii i mikrobiologii. E. coli znalazła zastosowanie w biotechnologii przemysłowej np. w produkcji ludzkiego hormonu - insuliny, jak również w leczeniu chorób gastroenterologicznych. Wykorzystywana jest również do produkcji białek w przemyśle fermentacyjnym.
E. coli znalazła tak szerokie zastosowanie w biotechnologii ze względu na niskie koszty prowadzenia hodowli przy jednoczesnym otrzymywaniu dużej liczby bakterii na niewielkiej powierzchni. Pałeczka okrężnicy rozwija się w temperaturach 7-45 stopni Celsjusza. Toleruje pH w zakresie 4,7-9,5, z optimum od 5,2 do 8,4. Szybko uzyskuje się następne pokolenia, a powstające mutacje są łatwe do identyfikacji i nie utrudniają prowadzenia dalszych badań. Najczęściej badanym szczepem jest K-12, posiadający genom o wielkości 472 Mpz kodujący około 2 000 genów. Dzięki E. coli zrozumiano mechanizmy wielu procesów biologicznych:
- mechanizmy replikacji DNA
- regulacja transkrypcji
- mechanizmy procesu translacji
- budowa genu prokariotycznego
- zasada zapisu genetycznego


Escherichia coli w medycynie
Pierwszy kontakt człowieka z tymi mikroorganizmami ma miejsce już w kanale rodnym matki. W ciągu 40 godzin od narodzin kolonizuje przewód pokarmowy niemowląt.
Znaczna część szczepów E. coli nie jest chorobotwórcza i stanowi naturalną florę bakteryjną występującą w jelitach (symbionty i komensale), gdzie biorą udział w rozkładzie substancji pokarmowych oraz syntetyzują witaminy z grupy B, K i C. Dzięki wytwarzanym bakteriocynom E. coli stanowi konkurencję dla bakterii patogennych.

Wśród szczepów chorobotwórczych wyróżnia się 6 tzw. patotypów:
Enteropatogenne E. coli (EPEC) – dokonują inwazji enterocytów wywołując stan zapalny
Enterotoksyczne E. coli (ETEC) – wytwarzają enterotoksyny: ciepłochwiejną (LT) i ciepłostała (ST); są przyczyną tzw. biegunki podróżnych
Enteroinwazyjne E. coli (EIEC) – penetrują komórki nabłonkowe jelita i namnażają się w nich wywołując owrzodzenia i biegunki
Enteroagregacyjne E. coli (EAEC) – przylegają do komórek nabłonka jelita nie penetrując ich; powodują przewlekłe biegunki
Enterokrwotoczne E. coli (EHEC) – tworzą cytotoksyny ciężko uszkadzające błonę śluzową przewodu pokarmowego
Odrywające komórki E. coli (CDEC) – zdolne do odwarstwiania komórek przylegających do powierzchni stałych

Istnieją również szczepy odpowiedzialne za zakażenia pozajelitowe, tj. wywołujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz szczepy uropatogenne.

Zatrucie pokarmowe wywołane przez E. coli wynika zwykle ze spożycia nieumytych warzyw lub niedogotowanego mięsa. W celu zapobiegania zakażeniom E. coli należy unikać bezpośrednich kontaktów noworodków lub wcześniaków z innymi noworodkami lub starszymi dziećmi spoza szpitala i osobami z objawami biegunki lub zapalenia dróg oddechowych. Szczególne znaczenie ma aseptyczne przygotowanie pokarmu. Możliwe jest również zakażenie przez powietrze. Zakażenie bakteryjne leczy się najczęściej antybiotykami, lecz odporność E. coli na te substancje to coraz większy problem. Antybiotykami najczęściej stosowanymi przeciwko tej bakterii są amoksycylina, półsyntetyczne penicyliny, wiele cefalosporyn, karbapenemy , aztreonam , trimetoprim / sulfametoksazol , cyprofloksacyna , nitrofurantoina i aminoglikozydy.
W 2006 roku rozpoczęto również stosowanie szczepionek.


Escherichia coli w ochronie środowiska
E. coli może przez krótki czas przebywać poza organizmem endotermicznym, dzięki czemu jest dobrym organizmem wskaźnikowym m.in. zanieczyszczenia środowiska odchodami. Obecność E. coli w wodach powierzchniowych (tzw. miano Coli) jest często stosowanym wskaźnikiem ich zanieczyszczenia.Wytrzymałość E. coli na czynniki środowiskowe jest stosunkowo słaba. Ginie ona po 20 minutach ogrzewania w temperaturze 60°C, wrażliwa jest na wszystkie znane środki dezynfekcyjne. Jednakże w środowisku o temp. niższej i odpowiedniej wilgotności może przetrwać nawet rok.

Autor: Izabella CieślakLiteratura:
1. Bentley R, Meganathan R 1982 r. "Biosynteza witaminy K (menachinon) u bakterii" .
2. Szalanski, Owens C, T McKay, Steelman C (2004). "Wykrywanie Campylobacter i Escherichia coli O157: H7 z brudu leci przez reakcję łańcuchową polimerazy"
3. Reid G, J Howard, Gan BS (wrzesień 2001). "Can bacterial interference prevent infection”
4. Deryło A. 2002- "Parazytologia i akaroentomologia medyczna"
5. Bongiovanni G. L. 1988 Kompendium gastroenterologii klinicznej.
6. Satora P. Escherichia coli – charakterystyka i wykrywanie w żywności Laboratorium | 11/2007
7. Sobieszczańska B. M. Hemolizyny Escherichia coli Postępy mikrobiologii 2007, 46, 4, 343-353
8. Molenda J. Zarys mikrobiologii żywności Wrocław 2003
9. Hans G. Shlegel Mikrobiologia ogólna PWN Warszawa 2003


Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

146 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u