biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Genetyka

Publikacje w dziale:

Rekombinacja genetyczna - proces wymiany materiału genetycznego, w wyniku którego powstają nowe genotypy,

Mutageneza - zmiany w sekwencji nukleotydowej DNA będące następstwem czynników: fizycznych, chemicznych, ale również modyfikacji ukierunkowanych,

Genetyczne podstawy nowotworzenia - proces tworzenia nowotworu jest wieloczynnikowy i wielostopniowy, a zmiany w nim nasilają się w miarę pogłębiania się niestabilności genetycznej

Genetyka mendlowska (klasyczna) - jest nauką o dziedziczności i zmienności organizmów, oparta na informacji zawartej w genach, podstawowych jednostkach dziedziczności.

Genetyka

Genetyka, ze starożytnej greki „genesis”, czyli pochodzenie. Jest to dział biologii zajmujący się badaniem dziedziczności cech i zmienności organizmów żywych. Za twórcę tej nauki uważa się Grzegorza Mendla, czeskiego zakonnika i przyrodnika, prowadzącego doświadczenia nad mieszańcami różnych odmian grochu zwyczajnego (Pisum sativum). Wyniki i wnioski z jego badań do dziś znane są jako prawa Mendla i stanowią pierwsze reguły przekazywania cech potomstwu.

Obecnie wyróżnia się tzw. genetykę klasyczną (wpływ genów na fenotyp danego osobnika), populacyjną (na poziomie populacji), ekologiczną (w obrębie ekosystemów), molekularną (na poziomie DNA, RNA). Wiążą się z nią również takie dziedziny jak genomika (analiza sekwencji genomu), czy antropogenetyka (genetyka dotycząca człowieka). Osiągnięcia nowoczesnej genetyki wykorzystywane są w medycynie oraz hodowli roślin i zwierząt.

Całość informacji genetycznej zawartej w chromosomach organizmu nazywa się genotypem. Termin ten jest często mylony z genomem, czyli pojedynczym (haploidalnym) zestawem genów. Wszelkie zmiany zachodzące w materiale genetycznym określa się mianem mutacji. Stanowią one jedno ze źródeł zmienności organizmów żywych oraz są przyczyną różnych chorób.

Podstawowymi jednostkami dziedzicznościgeny, czyli fragmenty kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) determinujące powstawanie określonego peptydu. Cząsteczka DNA ma charakterystyczny kształt podwójnej helisy i zbudowana jest z łańcuchów polinukleotydowych. Kolejność zawartych w niej nukleotydów wyznacza kolejność aminokwasów w nowotworzonym białku. Możliwe jest to dzięki istnieniu kodu genetycznego - uniwersalnego szyfru, według którego każda trójka zasad azotowych (adenina, guanina, cytozyna, tymina) wyznacza jeden ściśle określony aminokwas. Proces przepisywania tej informacji rozpoczyna się transkrypcją, czyli syntetyzowaniem na matrycy DNA cząsteczek kwasu rybonukleinowego (RNA). Za jego pośrednictwem tworzone są cząsteczki białka, które następnie poddawane są obróbce. Etap ten zachodzi z udziałem rybosomów i nazywany jest translacją.

Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

165 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u