Rybosomy u Prokaryota zbudowane są z dwóch podjednostek, z których większa (50S) składa się z dwóch rodzajów rRNA, tj. 23S rRNA i 5S rRNA, mniejsza podjednostka (30S) natomiast – z 16S rRNA. Wszystkie trzy rodzaje rRNA kodowane są przez odrębne geny, które znajdują się w dosyć bliskiej od siebie odległości. Fragment obejmujący te geny oraz sekwencje pomiędzy nimi to tzw. operon rrn. Jest on zorganizowany w sposób przedstawiony na Rys. 1. Każdy operon rozpoczyna się promotorem, kończy natomiast terminatorem.
Komórki bakteryjne potrzebują dużej ilości rybosomalnego RNA, dlatego też geny je kodujące występują w genomie w kilku lub nawet kilkunastu kopiach. W całym genomie bakteryjnym, w zależności od gatunku, może występować różna liczba kopii tego operonu. Mogą być one rozmieszczone po całym genomie, co odróżnia Procaryota od eukariontów. Geny kodujące rybosomalne RNA stanowią przykład rodzin wielogenowych. Bakterie, które dysponują największą do tej pory stwierdzoną liczbą operonów rrn to m.in.: Bacillus thuringiensis MC28 i Brevibacillus brevis NBRC 100599. Każdy z tych mikroorganizmów posiada 15 kopii operonu kodującego rybosomalne RNA. Z kolei Escherichia coli dysponuje 7 poznanymi operonami. Ilość kopii operonów w genomie bakterii z rodzaju Lactobacillus (wg dostępnych danych) może wynosić od 4 (u Lactobacillus Helvetius, Lactobacillus gallinarum i Lactobacillus acidophilus) do 9 (u Lactobacillus delbrueckii ssp. Delbrueckii) i może być inna dla różnych szczepów jednego gatunku. Co ciekawsze, poszczególne geny nie muszą występować w genomie w identycznej liczbie kopii, operony mogą również nie posiadać sekwencji międzygenowych. Może być to wykorzystane jako cecha różnicująca poszczególne szczepy w obrębie jednego gatunku mikroorganizmów. Więcej szczegółowych informacji dotyczących operonów rrn dostępnych jest w bazie RRNDB (http://rrndb.mmg.msu.edu/).
Sekwencje pomiędzy genami rDNA mogą kodować różnego rodzaju tRNA. W zależności od tego czy geny tRNA znajdują się w obrębie spacer region czy też nie, nazywamy go odpowiednio długim lub krótkim. Przykładem operonu z długim rejonem międzygenowym może być organizacja operonu rrn u Lactobacillus delbrueckii UFV H2b20 przedstawionego na Rys. 2.
16S rRNA jest uważane za najlepsze narzędzie filogenetyczne ze względu na geny je kodujące, w których odkryto obecność zarówno regionów wysoce konserwatywnych, jak i superzmiennych. Fragmenty konserwatywne są obecne u wszystkich szczepów jednego gatunku lub rodzaju bakterii, co daje możliwość potwierdzenia ich pokrewieństwa i przypisania do tej samej jednostki taksonomicznej. Analiza regionów zmiennych z kolei pozwala na porównanie ich sekwencji i odnalezienie fragmentów lub pojedynczych nukleotydów, które je różnią i pozwolą na wyodrębnienie nowych podgatunków czy też szczepów. Na Rys. 3. przedstawiono pozycje najczęstszych zmienności w obrębie genu kodującego 16S rRNA.
Układ operonu rrn u organizmów eukariotycznych jest zorganizowany w podobny sposób jak u Procaryota. Geny kodujące 18S rRNA, 5,8S rRNA oraz 25-28S rRNA również występują w bliskiej odległości od siebie. W każdym operonie rrn na początku występuję promotor, natomiast kończy go terminator. Różnica polega na tym, iż kopie eukariotycznych operonów rrn tworzą tzw. sekwencje tandemowe, czyli położone są blisko siebie, jedna za drugą.
148 anonymous users oraz 0 registered users online.
Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.
Konferencja: “KrakWet” – postępy w naukach weterynaryjnych i biotechnologii zwierząt, 27 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: „Pierwotne i wtórne metabolity roślin i grzybów”, 28 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: Neuronus IBRO Neuroscience Forum 2020, 24-26 kwietnia 2020 roku, Kraków
Konferencja: III Ogólnopolska Konferencja Naukowa IMPLANTY 2020, 18-19 czerwca 2020 roku, Gdańsk
Młodszy Specjalista ds. patentów, miejsce pracy: Warszawa