biotechnologia


 
 

Inżynieria genetyczna

Publikacje w dziale:

Znaczenie microRNA w terapii genowej - dojrzałe miRNA to jednoniciowe, niekodujące cząsteczki RNA o długości około 22 nukleotydów.

Inżynieria genetyczna - ingerencja w materiał genetyczny organizmów żywych, polegająca na wprowadzaniu do komórek biorcy fragmentu DNA dawcy. Celem inżynierii genetycznej jest zmiana właściwości dziedzicznych organizmu.

Modyfikacja koloru kwiatów za pomocą technik inżynierii genetycznej - w laboratoryjnych szklarniach prowadzone są próby modyfikacji koloru kwiatów z wykorzystaniem technik inżynierii genetycznych,

Transformacja bakterii - naturalny proces polegający na aktywnym pobieraniu DNA z otoczenia przez komórki bakteryjne.

Wektory - są to organizmy lub cząsteczki wykorzystywane w inżynierii genetycznej do przenoszenia materiału biologicznego (głównie DNA) z jednego organizmu do innego.

Inżynieria genetyczna

Inżynieria genetyczna umożliwia zmianę właściwości dziedzicznych organizmu poprzez wprowadzenie zmian w jego materiale genetycznym. Polega ona na izolowaniu fragmentów kwasów nukleinowych z komórki dawcy oraz przenoszeniu ich do komórek innego organizmu zwanego biorcą. Wbudowanie obcych genów w DNA komórki powoduje zmianę jej informacji genetycznej i uwidocznia się poprzez występowanie nowych, pożądanych cech.

Odpowiednie fragmenty DNA wycina się z genomu dawcy za pomocą enzymów restrykcyjnych, a następnie wprowadza do specjalnych nośników, czyli wektorów, np. plazmidowych, fagowych, kosmidowych. Zaopatrzone są one w tak zwane sekwencje pomocnicze, czyli geny markerowe lub reporterowe, pozwalające wyselekcjonować organizmy, w których wprowadzenie nowego odcinka DNA zakończyło się sukcesem.

Inżynieria genetyczna powstała dzięki silnemu rozwojowi genetyki i biologii molekularnej.
Za początek jej ery uznaje się lata 70-te XX wieku, kiedy to dwóch amerykańskich biologów, Stanley Cohen i Herbert Boyer, po raz pierwszy przeniosło do komórki bakteryjnej gen wyizolowany z organizmu człowieka. W ten sposób udowodnili oni uniwersalność kodu genetycznego, identycznego dla wszystkich istot żywych.

Metody inżynierii genetycznej wykorzystuje się między innymi do tworzenia organizmów transgenicznych (GMO genetically modified organizm), a także w klonowania oraz terapii genowej. Znalazły one również zastosowanie w produkcji leków, egzogennych aminokwasów, witamin i czynników wzrostowych. Ma to ogromne znaczenie praktyczne. Przykładowo, przed opracowaniem metody biosyntezy insuliny można ją było otrzymywać jedynie ze zwierzęcych trzustek. Proces ten był bardzo kosztowny i nie pozwalał na uzyskanie potrzebnej ilości leku niezbędnego dla osób chorych na cukrzycę.

Inżynieria genetyczna odgrywa również ważną rolę w rozwoju genetyki, gdyż dzięki swoim technikom umożliwia poznanie funkcji pełnionych przez określone geny.


Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

64 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u