biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Inżynieria genetyczna

Publikacje w dziale:

Znaczenie microRNA w terapii genowej - dojrzałe miRNA to jednoniciowe, niekodujące cząsteczki RNA o długości około 22 nukleotydów.

Inżynieria genetyczna - ingerencja w materiał genetyczny organizmów żywych, polegająca na wprowadzaniu do komórek biorcy fragmentu DNA dawcy. Celem inżynierii genetycznej jest zmiana właściwości dziedzicznych organizmu.

Modyfikacja koloru kwiatów za pomocą technik inżynierii genetycznej - w laboratoryjnych szklarniach prowadzone są próby modyfikacji koloru kwiatów z wykorzystaniem technik inżynierii genetycznych,

Transformacja bakterii - naturalny proces polegający na aktywnym pobieraniu DNA z otoczenia przez komórki bakteryjne.

Wektory - są to organizmy lub cząsteczki wykorzystywane w inżynierii genetycznej do przenoszenia materiału biologicznego (głównie DNA) z jednego organizmu do innego.

Inżynieria genetyczna

Inżynieria genetyczna umożliwia zmianę właściwości dziedzicznych organizmu poprzez wprowadzenie zmian w jego materiale genetycznym. Polega ona na izolowaniu fragmentów kwasów nukleinowych z komórki dawcy oraz przenoszeniu ich do komórek innego organizmu zwanego biorcą. Wbudowanie obcych genów w DNA komórki powoduje zmianę jej informacji genetycznej i uwidocznia się poprzez występowanie nowych, pożądanych cech.

Odpowiednie fragmenty DNA wycina się z genomu dawcy za pomocą enzymów restrykcyjnych, a następnie wprowadza do specjalnych nośników, czyli wektorów, np. plazmidowych, fagowych, kosmidowych. Zaopatrzone są one w tak zwane sekwencje pomocnicze, czyli geny markerowe lub reporterowe, pozwalające wyselekcjonować organizmy, w których wprowadzenie nowego odcinka DNA zakończyło się sukcesem.

Inżynieria genetyczna powstała dzięki silnemu rozwojowi genetyki i biologii molekularnej.
Za początek jej ery uznaje się lata 70-te XX wieku, kiedy to dwóch amerykańskich biologów, Stanley Cohen i Herbert Boyer, po raz pierwszy przeniosło do komórki bakteryjnej gen wyizolowany z organizmu człowieka. W ten sposób udowodnili oni uniwersalność kodu genetycznego, identycznego dla wszystkich istot żywych.

Metody inżynierii genetycznej wykorzystuje się między innymi do tworzenia organizmów transgenicznych (GMO genetically modified organizm), a także w klonowania oraz terapii genowej. Znalazły one również zastosowanie w produkcji leków, egzogennych aminokwasów, witamin i czynników wzrostowych. Ma to ogromne znaczenie praktyczne. Przykładowo, przed opracowaniem metody biosyntezy insuliny można ją było otrzymywać jedynie ze zwierzęcych trzustek. Proces ten był bardzo kosztowny i nie pozwalał na uzyskanie potrzebnej ilości leku niezbędnego dla osób chorych na cukrzycę.

Inżynieria genetyczna odgrywa również ważną rolę w rozwoju genetyki, gdyż dzięki swoim technikom umożliwia poznanie funkcji pełnionych przez określone geny.

Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

157 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u