biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Kod genetyczny

Kod genetyczny jest to stały i niezmienny szyfr, jakim posługuje się każda komórka, aby przetłumaczyć sekwencje nukleotydów na język białka. W niezmienionej formie występuje on u wszystkich żywych organizmów, a uniwersalność ta świadczy o ich wspólnym pochodzeniu. Wyjątkiem jest jednak DNA mitochondrialne, w którym niektóre zapisy mają inne znaczenie.

W łańcuchu DNA występują jedynie cztery zasady azotowe: Adenina (A), Guanina (G), Cytozyna (C) i Tymina (T) i tyle samo odpowiadających im nukleotydów. Kod genetyczny jest zatem czteroliterowy.
W strukturze białek może natomiast występować 20 różnych aminokwasów, a ich sekwencja, czyli kolejność w łańcuchu polipeptydowym, wyznacza strukturę i funkcje cząsteczki. Informacja genetyczna nie może być wobec tego zapisana za pomocą pojedynczych liter. Cztery zasady mogą tworzyć jedynie 16 kombinacji dwójkowych, co również nie stanowi optymalnej liczby. W związku z tym kod genetyczny posługuje się trzyliterowymi wyrazami, dającymi łącznie 64 różne warianty. Choć liczba ta znacznie przekracza ilość dostępnych aminokwasów, to pozwala jednak na zakodowanie każdego z nich unikatowym rodzajem zapisu.

Trójka kolejnych nukleotydów w cząsteczce DNA, czyli tak zwany triplet, jest symbolem informacyjnym i nosi nazwę kodonu. Kod genetyczny jest zatem trójkowy. Z 64 możliwych kodonów 61 koduje aminokwasy, natomiast 3 pozostałe są to kodony nonsensowe, czyli kodony stop oznaczające koniec translacji. Są to:
UAA - ochre,
UAG - amber,
UGA - opal.

Za pośrednictwem RNA triplety określają pozycje poszczególnych aminokwasów w syntetyzowanym łańcuchu polipeptydowym. Kolejność kodonów wyznacza kolejność aminokwasów. Kod jest więc kolinearny.

Jest on również jednoznaczny lub inaczej zdeterminowany, gdyż każda trójka nukleotydów wyznacza jeden, ściśle określony aminokwas.
Jeden aminokwas może być natomiast zapisany za pomocą kilku różnych kodonów. Tą cechę kodu określa się mianem zdegenerowania. Większość synonimów różni się między sobą ostatnią literą tripletu, co minimalizuje szkodliwe skutki mutacji, gdyż umożliwia występowanie zmian składu zasad DNA bez naruszania sekwencji aminokwasowej białka.


Rys. 1. Kod genetyczny. Każda trójka nukleotydów na mRNA wyznacza ściśle określony aminokwas

Ten sam nukleotyd nie jest składnikiem sąsiadujących trójek, ale wchodzi w skład jedynie jednego kodonu i dlatego mówi się, że kod jest niezachodzący.


Rys. 2 Kod genetyczny jest niezachodzący

Jest on również bezprzecinkowy, ponieważ nie istnieją nukleotydy spełniające rolę znaków przystankowych i oddzielające od siebie poszczególne kodony.


Rys. 3. Kod genetyczny jest bezprzecinkowy


Autor: Anna Kurcek


Literatura:
• Lubert Stryer „Biochemia”, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2003;
• Ewa Pyłaka-Gutowska „Biologia. Vademecum Maturzysty” Wydanie siódme zmienione, Wydawnictwo „OŚWIATA”, Warszawa 2002.


Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

164 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u