Kwasy żółciowe (cholanowe) są to organiczne kwasy, syntetyzowane w wątrobie z cholesterolu. Należą do steroidów, które zawierają od 1 do 3 grup hydroksylowych oraz grupę karboksylową w łańcuchu bocznym. Najczęściej spotykane naturalne kwasy żółciowe to:
- kwas cholowy, czyli 3α,7α,12α-trihydroksycholanowy, stanowi 60% ogółu kwasów żółciowych u ludzi;Kwasy żółciowe należą do steroidów szeregu A/B cis, czyli pochodnych koprostanu. Oznacza to, że wzajemny układ skondensowanych pierścieni A/B jest cis, tak jak w cis dekalinie. Grupy wodorotlenowe w położeniach C-3, C-7, C-12 mają orientację α. Rzadko występujące kwasy żółciowe (głównie u niższych kręgowców), których pierścienie A i B znajdują się w stosunku do siebie w położeniu trans (tak jak w trans dekalinie), nazywane są allo- kwasami żółciowymi.
Kwasy żółciowe występują w żółci w połączeniu z aminokwasem glicyną (kwas glikocholowy i glikochenodeoksycholowy) lub tauryną (kwasy taurocholowy i taurochenodeoksycholowy). Są to tzw. pierwotne kwasy żółciowe. Wskutek aktywności bakterii jelitowych, część pierwotnych kwasów żółciowych w jelicie ulega przemianie do tzw. wtórnych kwasów żółciowych, czyli kwasu deoksycholowego i litocholowego.
W słabo zasadowym środowisku żółci, kwasy glikocholowe i taurocholowe występują w postaci soli sodowych, które strukturalnie przypominają mydła sodowe wyższych kwasów tłuszczowych. Ich zadaniem jest ułatwienie wchłaniania nierozpuszczalnych w wodzie składników pokarmu takich jak, tłuszcze, karoteny i niektóre witaminy. Emulgują zatem substancje hydrofobowe tworząc z nimi kompleksy zwane kwasami choleinowymi. Kwasy te posiadają zdolność przenikania przez błonę jelita. Po wchłonięciu do krwioobiegu ulegają rozpadowi, przy czym 90% kwasów żółciowych wraca do wątroby w niezmienionej formie. W ciągu doby dorosły organizm ludzki wydziela około 20g kwasów żółciowych, z czego jedynie 1.5-2g stanowią kwasy nowo wytworzone przez wątrobę. Potrzeba odtwarzania kwasów żółciowych powoduje stałe zapotrzebowanie organizmu na cholesterol.
Prekursorem kwasów żółciowych jest cholesterol. Biosynteza kwasów żółciowych przebiega w wątrobie, w kilku etapach. Poszczególne etapy biosyntezy przedstawione są na rysunku poniżej.
174 anonymous users oraz 0 registered users online.
Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.
Konferencja: “KrakWet” – postępy w naukach weterynaryjnych i biotechnologii zwierząt, 27 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: „Pierwotne i wtórne metabolity roślin i grzybów”, 28 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: Neuronus IBRO Neuroscience Forum 2020, 24-26 kwietnia 2020 roku, Kraków
Konferencja: III Ogólnopolska Konferencja Naukowa IMPLANTY 2020, 18-19 czerwca 2020 roku, Gdańsk
Młodszy Specjalista ds. patentów, miejsce pracy: Warszawa