biotechnologia


 
 

Rolnictwo ekologiczne na świecie oraz jego promocja w Polsce

<img src="http://e-biotechnologia.pl/obrazki/rolnictwo.jpg" ALIGN="left" alt="rolnictwo" HSPACE=10 VSPACE=10 width="128" height="96"/>Artykuł jest przedrukiem z biuletynu "Wiedza i Jakość" (nr 3(8)/2007)
Autor: Marta Szemberg
IJHARSW 2005 r. na świecie gospodarowano metodami ekologicznymi w ponad 630 tys. gospodarstw rolnych i na powierzchni ponad 30 mln ha użytków rolnych

Najwięcej użytków rolnych, na których gospodaruje się metodami ekologicznymi, znajduje się w Australii i krajach Oceanii – 11,8 mln ha. W Europie produkcję metodami ekologicznymi prowadzi się na obszarze 6,9 mln ha, a w Ameryce Południowej na ponad 5,8 mln ha.

Największa ilość gospodarstw ekologicznych znajduje się na kontynencie europejskim, gdzie ekologiczne metody produkcji stosowane są w ponad 187,5 tys. gospodarstw. Niewiele mniej, bo ponad 176,5 tys. gospodarstw ekologicznych, zlokalizowanych jest w Ameryce Południowej. W Afryce rolnictwo ekologiczne jest najmniej rozwinięte w porównaniu do innych kontynentów. Metodami ekologicznymi uprawiało się tam 0,9 mln ha w około 125 tys. gospodarstw. Powierzchnia produkcji ekologicznej w Australii wynika głównie z przestawienia na ekologiczne metody produkcji dużej powierzchni naturalnych i ekstensywnie uprawianych terenów zielonych i naturalnych pastwisk. Wśród 20 krajów na świecie o największej powierzchni użytków rolnych uprawianych metodami ekologicznymi znajduje się 11 krajów Europy (w tym 10 członków Unii Europejskiej). Największa powierzchnia upraw ekologicznych znajduje się we Włoszech (trzecie miejsce na świecie) – ponad 1 mln ha oraz w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. Polska z powierzchnią 0,16 mln ha zajmuje 25. miejsce na świecie i 12. w Europie.

Promocja rolnictwa ekologicznego
W związku z dynamicznym rozwojem rolnictwa ekologicznego oraz coraz większym zainteresowaniem konsumentów jego produktami, Unia Europejska rozpoczęła 3-letnią kampanię promującą rolnictwo ekologiczne. Kampania ma na celu dostarczenie odbiorcom (producentom, konsumentom) wiedzy na temat korzyści płynących z produkcji ekologicznej, zachęcenie indywidualnych producentów, przetwórców i grupy producentów do przestawiania się na ekologiczne metody produkcji oraz zwiększenie popytu na certyfikowaną żywność ekologiczną poprzez popularyzację wśród konsumentów wiedzy na temat jej wartości. W ramach kampanii przygotowana zostanie strona internetowa www.organic-farming.europa.eu i działające w jej ramach tzw. Toolboxes, zawierające informacje na temat rolnictwa ekologicznego (o charakterze opisowym i statystycznym, hasła, wykresy, bazy danych, krótkie reklamy radiowe i telewizyjne, informacje przygotowane pod kątem różnych grup docelowych, m.in. dzieci, restauracji, przetwórców itp., artykuły do prasy). Ponadto zostaną przygotowane różnego rodzaju broszury informacyjne, ulotki, plakaty promujące rolnictwo ekologiczne i żywność ekologiczną, które mają trafić do różnych grup społecznych i wszystkich uczestników rynku żywności ekologicznej.

Kampania promocyjna w Polsce
Działania promujące rolnictwo ekologiczne w Unii Europejskiej mogą być również wykorzystane w kampaniach narodowych, które są współfinansowane ze środków wspólnotowych, dlatego też w Polsce w dniu 8 listopada 2006 r. rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjna dotycząca rolnictwa ekologicznego i jego produktów. Ambasadorem kampanii został dr Grzegorz Russak – znawca polskiej kuchni, autor wielu książek i publikacji na temat żywności. Trzyletnia kampania jest skierowana do rolników, wytwórców i przetwórców produktów ekologicznych, do handlowców, hurtowników oraz do konsumentów żywności ekologicznej. Projekt ten ma za zadanie dostarczać konsumentom i producentom informacji na temat korzyści płynących z rolnictwa ekologicznego, m.in. dlaczego warto sięgać po produkty rolnictwa ekologicznego, co sprawia, że są one wyjątkowe oraz co wpływa na ich niepowtarzalny smak i wygląd, a także poszerzyć wiedzę doradców i producentów w zakresie ekologicznych metod produkcji oraz zasad jej znakowania i certyfikacji. W Polsce, dzięki kampanii, konsumenci otrzymają również informacje, na czym polega różnica pomiędzy produktami rolnictwa ekologicznego a produktami wytwarzanymi metodami konwencjonalnymi. Ponadto dowiedzą się, w jaki sposób gwarantowana jest jakość tych produktów oraz w jaki sposób są one znakowane. W ramach kampanii rolnictwa ekologicznego powstała strona internetowa www.rolnictwoekologiczne.org.pl. Przewidziane są także następujące działania: kampania prasowa i telewizyjna, udział w wystawach i targach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, organizacja szkoleń i seminariów oraz degustacje, festyny, imprezy masowe.


Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

199 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u