biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Symbiotyczne oddziaływania aktynoryzowe

promieniowce Gram dodatnie, nitkowate promieniowce Frankia tworzą brodawki na wielu gatunkach wieloletnich roślin dwuliściennych. Poza jedną rośliną zielną - Datista, są to krzewy lub drzewa np. tropikalna Casuarina, a w klimacie umiarkowanym Alnus - olcha, Marica, Hippophe, Elaeagnus.

Sposób zakażenia, jak i inicjacja tworzenia brodawki przez Frankia są podobne do symbiozy roślin z rizobiami. Różnią się natomiast lokalizacją roślinnej tkanki przewodzącej i zainfekowanych komórek, oraz możliwością ich podziałów. Reakcją na obecność Frankia, jest podobnie jak w przypadku bakterii skręcanie lub rozgałęzianie się włośników korzeniowych poprzez które dochodzi do infekcji. Oba mikrosymbionty mogą też wniknąć do organizmu gospodarza pomiędzy komórkami epidermalnymi, a bakterie dodatkowo przez zranienia. Fankia nie tworzą nici infekcyjnej, ale zawsze otacza je materiał pochodzący ze ściany komórkowej gospodarza. Podobnie jak w przypadku zdeterminowanych brodawek roślin strączkowych, skrobia występuje w komórkach niezainfekowanych. Przeciwnie niż w symbiozie z rizobiami, tkanka przewodząca, która udostępnia źródło węgla, czyli sacharozę, w asocjacjach aktynoryzowych zlokalizowana jest centralnie (wyjątkiem jest podobieństwo strukturalne do brodawek Parasponia), a komórki zainfekowane, rzadko zdolne do podziałów, leżą korowo. Odpowiednikiem bakteroidów są pęcherzyki - powiększone końce strzępek zawierające nitrogenazę. Ich wielowarstwowe ściany są głównym mechanizmem kontrolującym stężenie tlenu. Brodawki wielu, choć nie wszystkich roślin aktynoryzowych zawierają leghemoglobinę. Duże jej ilości występują u Casuarina i Marica, a niewielkie u Alnus i Elaeagnus. Brak lub niskie poziomy leghemoglobiny mogą wynikać z istnienia innych sposobów ograniczających dostęp tlenu, np. suberynizacja ścian komórek gospodarza otaczających Frankia.

O sukcesie symbiozy decyduje gł. genotyp Frankia, ale wpływa na to również: pH, gleba, dostępność azotu i światła, przewodność wody, klimat, poziom wapnia, wiek rośliny gospodarza i brodawek, oraz obecność innej mikroflory w ich sąsiedztwie. Roślina kontroluje wiele kluczowych etapów symbiozy, m.in. rozpoznanie i selekcję szczepów, tworzenie brodawek, selektywną supresję roślinnych genów obronnych pozwalając na rozwój wybranego szczepu, ochronę nitrogenazy, metabolizm w brodawkach (gł. poprzez regulację poziomu syntetazy glutaminy (GS), kontrolę eksportu amoniaku lub poziomu ATP koniecznego do wiązania azotu), regulację syntezy składników węglowych zużywanych przez mikrosymbionty.


Marta Muszyńska


Literatura:
1. Verghese S., Misra A.K. (2002) „Frankia – actinirhizal symbiosis with special reference to host - microsymbiont relationship” Current Science 83/4:562-566
2. Van Ghelue M., Ribeiro A., Solheim B., Akkermans A.D.L., Bisseling T., Pawlowski K. (1996) „Sucrose synthase and enolase expression in actinorhizal nodules of Alnus glutinosa: comparison with legume nodules” Mol Gen Genet 50:437-446
3. Paul E.A., Clark F.E. (2000) ”Mikrobiologia i biochemia gleb” Wydawnictwo UMCS, Lublin


Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

165 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u