biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Wirusologia

Publikacje w dziale:

Adenowirusy - charakteryzują się brakiem otoczki, niewielkimi rozmiarami i wszechobecnością, atakują komórki kręgowców,

Herpeswirusy - jedne z najbardziej rozpowszechnionych patogenów człowieka, z zewnątrz otoczone są charakterystyczną strukturą, określaną jako tegument,

Wiroidy - bezkomórkowe czynniki zakaźne, zbudowane jedynie z materiału genetycznego, który stanowi pojedyncza, kolista cząsteczka RNA,

Wirus zapalenia wątroby typu B - od pozostałych wirusów DNA odróżnia go obecność enzymu o aktywności odwrotnej transkryptazy, która w cyklu replikacyjnym tworzy intermediat RNA,

Wirus zapalenia wątroby typu A - hepatotropowy wirus ssRNA, w porównaniu z innymi wirusami zapalenia wątroby stosunkowo łagodny,

Retrowirusy - wirusy których materiał genetyczny zawarty jest w kwasie rybonukleinowym,

Wirus zapalenia wątroby typu C - powoduje ostre i przewlekłe schorzenie, prowadzące ostatecznie do trwałego uszkodzenia wątroby,

Wirus grypy - jest to grupa wirusów, które charakteryzują się ogromną zmiennością. U podłoża tego zjawiska leżą mechanizmy molekularne,

Choroby wirusowe roślin - są to choroby wywołane przez wirusy rozwijające się w tkankach roślinnych. Objawy zaatakowania rośliny przez wirusy roślinne to m.in. przebarwienia na liściach, plamy, smugi, nekrozie itp.

Wirusy roślinne - wirusy rozwijające się w tkankach roślinnych. W większości są to wirusy RNA, natomiast niewielka część wirusów roślinnych zbudowana jest z kwasu DNA.

Rotawirusy - wirusy należące do rodziny reowirusów (Reoviridae). Określenie rota- związana jest z ich kształtem, który przypomina koło.

Bakteriofagi - są to wirusy bakteryjne. Po wniknięciu bakteriofaga do komórki bakteryjnej jej metabolizm zostaje podporządkowany informacji genetycznej faga.

Wirusologia

Wirusologia (z łac. „wirus”- jad’, gr. „logos” - nauka) jest to nauka o budowie, funkcjach, właściwościach i występowaniu wirusów. Wchodzi ona w zakres mikrobiologii, czyli nauki o mikroorganizmach. Ściśle wiąże się również z genetyką i biologią molekularną, immunologią (nauką zajmującej się biologicznymi i biochemicznymi podstawami reakcji odpornościowo-obronnych) oraz serologią (nauką zajmującą się interakcjami między antygenami i przeciwciałami).

Wirusy są to biologiczne twory charakteryzujące się brakiem budowy komórkowej oraz własnych układów enzymatycznych, niezbędnych do przebiegu procesów metabolicznych, syntezy białek i replikacji. W odróżnieniu od bakterii namnażają się one wyłącznie w żywych komórkach gospodarza, wykorzystując jego materiał genetyczny i rybosomy.

Wirusologia zajmuje się budową, systematyką oraz właściwościami antygenowymi i chorobotwórczymi wirusów, a także ich izolacją, oczyszczaniem, namnażaniem oraz zwalczaniem.

Wyróżnić można wirusologię roślin (badającą naturę, budowę i właściwości wirusów roślin, ich rolę w ekosystemach oraz w życiu i gospodarce człowieka oraz obejmującą diagnostykę chorób wirusowych roślin), wirusologię molekularną (w jej zakres wchodzi genetyka, organizacja i struktura genomu wirusów, podział na genotypy, filogeneza, śledzenie przebiegu zakażenia i kinetyki replikacji), wirusologię medyczną oraz wirusologię weterynaryjną.

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym w badaniach wirusologicznych jest mikroskop elektronowy. Stosuje ona również techniki takie jak hodowle komórkowe (efekty cytopatyczne, transformacja, transfekcja), mianowanie wirusów (PFU, FFU, ED50, miano hemaglutynacji), testy serologiczne, metody molekularne (PCR, hybrydyzacje, PCR in situ, hybrydyzacje in situ).

Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

154 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u