biotechnologia


 
 

Właściwości mięsa

<img src="http://e-biotechnologia.pl/obrazki/mieso.jpg" ALIGN="left" alt="mięso" HSPACE=10 VSPACE=10 width="128" height="96"/>Artykuł jest przedrukiem z biuletynu "Wiedza i Jakość" (nr 2(11)/2008)
Autor: Mirosława Mruk
IJHARS„Wieprz karmiony na mięso powinien być młody, aby wędlina była smaczna... Skoro już karmnik przeznaczony jest do zabicia, to w wigilię tego dnia nic mu już jeść dawać nie potrzeba, tylko kilka razy poić, a to, dlatego, żeby nie było dłuższej pracy przy szlamowaniu kiszek...”

Dawniej człowiek sam zdobywał pożywienie – polując na grubego zwierza albo tucząc go w chlewiku, a więc znał pochodzenie swojego pokarmu. Teraz, kiedy droga od producenta do konsumenta znacznie się wydłużyła, a przemysł spożywczy nastawiony jest na masową produkcję i maksymalne zwiększenie wydajności, coraz trudniej jest zebrać informacje na temat produktu trafiającego ostatecznie na nasz talerz.

Zalety mięsa
Powszechnie wiadomo o wysokiej wartości odżywczej mięsa. Cennym źródłem witamin są zwłaszcza podroby, a szczególnie wątroba i nerki. Dostarczają również wielu składników mineralnych, przede wszystkim dobrze przyswajalnych żelaza, cynku i selenu. Najwięcej żelaza zawiera mięso wołowe, najmniej drobiowe. Spożywając produkty pochodzenia zwierzęcego zaspokajamy w połowie dzienne zapotrzebowanie organizmu na cynk, biorący udział w poprawnym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Oprócz tego dostarczamy również takich życiodajnych mikroelementów jak chrom, miedź, kobalt, potas, fosfor, magnez i wapń.

Są i wady
Niestety, poza ważnymi i łatwo przyswajalnymi składnikami odżywczymi, mięso zawiera także tłuszcz a w nim szkodliwe nasycone kwasy tłuszczowe. Najwięcej zawiera go wieprzowina, nieco mniej baranina oraz mięso kaczek, gęsi, stosunkowo mało wołowina, a jeszcze mniej cielęcina. Za najchudsze uważane jest mięso kurcząt, poza tym zawiera ono więcej pożytecznych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które neutralizują szkodliwe działanie tłuszczów nasyconych i cholesterolu. Na szczęście pojawiają się na rynku i takie masarnie, które nastawione są na zdobycie zaufania klienta, i informują o pochodzeniu surowca, sposobie hodowli oraz karmieniu zwierząt.


Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

117 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u