Zastosowanie wirówek OHAUS w kosmetologii

Emulsja nieodłącznie kojarzy się z ochroną i odżywianiem skóry — począwszy od kremów do codziennej pielęgnacji cery, aż po środki nawilżające do mycia twarzy.

Te produkty kosmetyczne, jakże niezbędne dla wielu osób, kryją w sobie fascynujące osiągnięcia nauki. .
Mieszanie niezgodności

Zmieszanie dwóch lub większej liczby cieczy, które normalnie się ze sobą nie mieszają, tworzy emulsję. Wystarczy sobie wyobrazić mieszaninę oleju i wody, która ulegnie zżelowaniu, tworząc nową substancję. Ta nowa substancja to emulsja, a proces mieszania cieczy nazywany jest emulsyfikacją.

Balsamy, kremy i nawilżacze to emulsje kosmetyczne — lekkie, nieklejące się, wodne mieszaniny olejów, tłuszczów, wosków i innych surowców. Ponieważ emulsje te są oparte na wodzie, pomagają skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia i zapobiegają utracie wilgoci.

Podczas procesu emulsyfikacji balsamów kosmetycznych, kremów i nawilżaczy, bardzo małe kropelki tłuszczu, oleju lub wosku zawieszają w cieczy — zwykle w wodzie — i równomiernie rozpraszają. Te niekompatybilne ciecze są następnie dzielone na warstwy. Substancje o niższej gęstości, takie jak olej lub wosk, znajdują się w górnej warstwie, podczas gdy woda, która ma największą gęstość, pozostaje na dole. Gdy do mieszaniny zostaną dodane i mocno wymieszane odpowiednie środki powierzchniowo czynne, olej lub wosk rozproszy się w wodzie, tworząc emulsję.
Znaczenie sprzętu, temperatury i czasu w procesie emulsyfikacji

Najważniejszym czynnikiem w tym procesie jest rodzaj sprzętu używanego do emulgowania niezgodnych cieczy. Urządzenia emulsyfikacyjne — zarówno te proste, jak i bardziej skomplikowane — rozbijają substancje w fazie wewnętrznej i rozpraszają je w fazie zewnętrznej, tworząc małe cząsteczki i chroniąc przed wyciekaniem i stratyfikacją oleju w fazie stabilnej. .

Obecnie są używane trzy rodzaje emulsyfikatorów: mieszadło, młyn koloidalny i homogenizator. Efekty ich pracy różnią się w zależności od wielkości, struktury i wydajności tych urządzeń, co zazwyczaj wpływa na dyspersję i stabilność produktu końcowego. Innymi słowy, wielkość cząsteczek w emulsji i jakość samej emulsji w dużym stopniu zależy od tego, jak składniki są przetwarzane i stabilizowane przez te urządzenia.

Spośród trzech wymienionych typów urządzeń, mieszadło radzi sobie najgorzej w porównaniu z młynem koloidalnym i homogenizatorem, które są lepsze w emulgowaniu niekompatybilnych substancji. W ostatnich latach ulepszenia w technologii emulsyfikacji doprowadziły do powstania próżniowych mieszalników emulsyfikacyjnych. Urządzenia te są w stanie przygotować emulsję o doskonałej dyspersji i stabilności, tworząc balsamy i kremy, które są znacznie bardziej delikatne i gładkie. Oprócz sprzętu, temperatura i czas również odgrywają ważną rolę w procesie emulsyfikacji. Oba te czynniki wpływają głównie na jakość produktu końcowego.

Ogólnie rzecz biorąc, część temperaturowa procesu przebiega zazwyczaj w dwóch fazach. Faza pierwsza odnosi się do najwyższej temperatury topnienia każdej substancji, a faza druga do rozpuszczalności. Podczas każdej fazy, temperatura musi być bardzo dokładnie monitorowana. Jeśli na przykład podczas procesu emulgowania znacznie wzrośnie lepkość, można odpowiednio podwyższyć temperaturę.

Czas trwania procesu emulsyfikacji zależy od stosunku objętościowego fazy olej/woda, lepkości osiągniętej podczas dwóch faz temperaturowych oraz otrzymanej emulsji.
Eksperymenty z wirówkami

Ponieważ emulsje kosmetyczne są stosowane bezpośrednio na skórę, jakość tych produktów musi być rygorystycznie testowana i analizowana. W eksperymentach wykonywanych z udziałem wirówek cel ten uzyskuje się poprzez testowanie stabilności i trwałości emulsji kosmetycznych, takich jak środki do mycia twarzy, balsamy do skóry i farby do włosów.

Eksperymenty te przeprowadza się za pomocą wirówki o małej prędkości obrotowej i termostatu. Liczba obrotów i czas różnią się w zależności od produktu, ale ogólnie rzecz biorąc, gdy próbka jest umieszczana wewnątrz wirówki, obraca się z prędkością od 2000 do 4000 obrotów na minutę przez 30 minut. Pozwala to na wyraźny rozdział i rozwarstwienie produktu.

Na przykład podstawowe środki do mycia wymagają odwirowania próbki z prędkością 2000 obrotów na minutę przez 30 minut. Jakość balsamu do skóry ustala się na podstawie rozdziału. Wysokiej jakości balsamy nie ulegają emulsyfikacji po odwirowaniu z prędkością 4000 obrotów na minutę przez 30 minut. Im mniejsza liczba obrotów, tym niższa jakość produktu końcowego.
Wirówka OHAUS FC5706: lekki, przenośny i inteligentny asystent

Wirówka OHAUS FC5706 to bardzo wydajne urządzenie, które doskonale się sprawdza w opracowywania emulsji kosmetycznych.

Wirówka OHAUS FC5706 jest lekka i ma kompaktową konstrukcję z ergonomicznym pokrętłem, intuicyjnym panelem i podwójnym zabezpieczeniem, które monitoruje stan i prędkość systemu. Podczas procesu odwirowywania nasze urządzenie pracuje cicho w tle, utrzymując ciche i komfortowe środowisko pracy. Posiada trzy rodzaje rotorów dla siedmiu pojemności probówek od 1,5 do 50 mililitrów. Ustawienie zakresu czasowego może sięgać 99 godzin i 99 minut.

Wirówka OHAUS FC5706 jest urządzeniem o niskiej i średniej prędkości opracowanym specjalnie dla branży kosmetycznej.

Dowiedz się więcej o wirówkach OHAUS.
Literatura
https://www.karenrosalie.com/blog-all/2017/8/11/the-difference-between-emulsion-and-serum
https://www.sciencedirect.com/topics/chemical-engineering/emulsification