biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Błona komórkowa

komórka Wszystkie żywe komórki, prokariotyczne oraz eukariotyczne, posiadają błonę komórkową otaczającą cytoplazmę oraz służącą jako półprzepuszczalna bariera pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a ich wnętrzem. Ogólnie ujmując błona komórkowa to dwuwarstwa lipidowa, w której zakotwiczone są również białka. U roślin, grzybów i bakterii struktura ta dodatkowo otoczona jest od zewnętrznej strony ścianą komórkową. Błona otacza również organella wewnętrzne. Fakt ten umożliwia prowadzenie w różnych przedziałach komórki różnorodnych reakcji biochemicznych w tym samym czasie.


Budowa błony komórkowej

Dwuwarstwa lipidowa zbudowana jest głównie z fosfolipidów, czyli tłuszczów, które na jednym końcu mają przyłączoną grupę fosforową. Taka budowa fosfolipidów zapewnia im specyficzne właściwości, gdzie koniec fosforowy jest hydrofilowy, natomiast pozostałe dwa końce są hydrofobowe. Część hydrofilowa, zwaną głową, ma powinowactwo do wody, zaś część hydrofobowa, tzw. ogon, do tłuszczów. Taka budowa zapewnia spontaniczną agregację fosfolipidów w dwuwarstwę w środowisku wodnym. W każdej błonie komórkowej część hydrofobowa skierowana jest do wnętrza struktury, natomiast hydrofilowa na zewnątrz. Błona komórkowa zwierząt zawiera cztery główne fosfolipidy: fosfatydylocholinę, fosfatydyloetanoloaminę, fosfatydyloserynę oraz sfingmielinę. Tłuszcze te są rozmieszczone w błonie asymetrycznie. W zewnętrznej warstwie dwuwarstwy lipidowej dominuje fasfatydylocholina oraz sfingomielina, natomiast w wewnętrznej fosfatydyloetanoloamina oraz fosfatydyloseryna. Piątym bardzo ważnym fosfolipidem, ale już występującym w mniejszych ilościach, jest fosfatydyloinozytol. Odgrywa istotną rolę w procesie przekazywania sygnałów. Z błoną komórkową związane są również różnorodne białka. Jedne proteiny są zakotwiczone w dwuwarstwie, tzw. białka integralne, natomiast inne luźno związane z jej powierzchnią, białka peryferyjne. Wiele z nich z błoną komórkową związane jest za pomocą części cukrowej. Białka te nazywane są glikoproteinami. Reszty cukrowe czasami są również przyłączone do lipidu. Taka cząsteczka zwana jest glikolipidem. Białka związane z błoną najczęściej również posiadają część hydrofilową, związaną z hydrofilowymi fragmentami dwuwarstwy oraz część hydrofobową, kontaktującą się z hydrofobowymi regionami błony.


Funkcje błony komórkowej

Błona komórkowa przede wszystkim oddziela wnętrze komórki od środowiska zewnętrznego. Jest przyczepiona do cytoszkieletu komórkowego, w ten sposób nadając komórce odpowiedni kształt. Błona komórkowa jest półprzepuszczalna, dlatego reguluje transport pomiędzy wnętrzem komórki a środowiskiem zewnętrznym. Małe cząsteczki, takie jak: tlen, dwutlenek węgla oraz woda mogą swobodnie dyfundować poprzez dwuwarstwę lipidową. Transport dużych cząsteczek, np. aminokwasów i węglowodanów jest już regulowany. W tym selektywnym transporcie zasadniczą rolę odgrywają białka, które działają jako kanały lub aktywnie uczestniczą w transporcie. Błona komórkowa uczestniczy również w odbieraniu i przekazywaniu sygnałów, ponieważ białka błonowe są receptorami. Wiążą hormony lub inne cząsteczki sygnalne, uruchamiając w ten sposób kaskadę sygnalną. Niektóre proteiny pełnią funkcję enzymów, katalizując różnorodne reakcje w otoczeniu błony komórkowej. Fakt ten odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych. W tym przypadku często białka są zorganizowane w większe kompleksy w błonach. Dwuwarstwa lipidowa odpowiada także za zakotwiczenie komórki w matriks zewnątrzkomórkowy, czyli uczestniczy w prawidłowym formowaniu tkanki.
Fot. 2. Na zdjęciu wyznakowana błona komórkowa drożdży. Zdjęcie spod mikroskopu fluorescencyjnego. Autor: Masur

Płynność błony komórkowej

Od lat ’70 błona komórkowa często określana jest jako płynna mozaika. Odzwierciedla to fakt, że cząsteczki lipidów w dwuwarstwie potrafią poruszać się w jej obrębie. Teoria ta odnosi się również do innych składników dwuwarstwy. Jednakże, w zależności od wielu czynników, m. in. składu błony komórkowej oraz temperatury, może ona ulec tzw. przejściu fazowemu. W zalezności od warunków, błona może stać się mniej lub bardziej dynamiczna. W ten sposób staje się bardziej podobna do żelu bądź ciała stałego. Komórka w zależności od potrzeb potrafi regulować płynność błon. W tym celu komórka syntetyzuje określone typy cząsteczek, które uniemożliwiają przejście błony w stan płynny. Obecność cholesterolu oraz glikolipidów, które znajdują się w większości błon komórkowych, może mieć wpływ na dynamikę tej struktury oraz hamuje przejścia fazowe.


Glikokaliks

Najczęściej zewnątrzkomórkowe części białek błonowych są glikozylowane. Podobnie jak reszty cukrowe glikolipidów znajdują się na zewnętrznej powierzchni błony komórkowej. W związku z tym cała powierzchnia komórki otoczona jest przez węglowodanowy „płaszcz”, zwany glikokaliksem. Jego główną rolą jest ochrona powierzchni komórki. Ponadto oligosacharydy mogą służyć jako markery dla różnorodnych interakcji komórka – komórka. Reszty cukrowe wyeksponowane na zewnątrz komórki pozwalają wykryć różne typy komórek w organizmie wielokomórkowym.


Agata Gajda


Źródło:
http://micro.magnet.fsu.edu/cells/plasmamembrane/plasmamembrane.html
http://www.buzzle.com/articles/cell-membrane-function.html
https://www.etap.org/demo/biology1/instruction1tutor.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK26871/
http://www.phys.unsw.edu.au/~jw/tension.html
http://library.thinkquest.org/C004535/cell_membranes.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK9898/


Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

158 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u