biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Cytoplazma

Wnętrze każdej komórki wypełnione jest cytoplazmą lub inaczej cytozolem. Stanowi ona główną cześć protoplastu, w której zawieszone są wszystkie organelle, czyli składniki plazmatyczne komórki. Wymiana substancji pomiędzy tymi strukturami i środowiskiem zewnętrznym odbywa się właśnie za pośrednictwem cytoplazmy.

Obserwowany pod mikroskopem optycznym cytozol sprawia wrażenie jednolitego i bezpostaciowego tworu. Jest on jednak wielofazowym układem koloidalnym o bardzo skomplikowanej chemicznej i strukturalnej budowie. Fazą rozpuszczającą cytoplazmy jest woda, zajmująca od 60 do 90% objętości. Zawieszone są w niej inne składniki, takie jak białka o budowie globularnej lub włókienkowej (ok. 50% suchej masy), tłuszcze (12-25% suchej masy), cukry (15-20% suchej masy) oraz związki nieorganiczne np. wapń, magnez, potas, fosfor oraz w mniejszych ilościach bor, mangan, miedź i cynk. Znajdują się tutaj również enzymy i substraty niezbędne do przebiegu kluczowych dla komórki procesów m. in. glikolizy i translacji. Dzięki swojemu obojętnemu odczynowi (pH 6,8) cytozol stanowi idealne środowisko dla tych reakcji.

Cytoplazmę charakteryzuje zdolność do odwracalnej zmiany skupienia, warunkowanej procesami odwodnienia i uwodnienia zachodzącymi pod wpływem zmian odczynu środowiska, temperatury lub ciśnienia. Przechodzenie ze stanu płynnego (solu) do sztywnego (żelu) nazywa się koagulacją. Reakcję odwrotną określa się mianem peptyzacji.

Dynamiczny charakter cytoplazmy objawia się również w jej ruchach, które można zaobserwować z użyciem mikroskopu optycznego. Zachodzą one zwykle wokół wakuoli i można je podzielić na trzy podstawowe typy:
rotacyjny - odbywający się wokół jednaj, dużej i centralnie ułożonej wodniczki,
cyrkulacyjny - wokół kilku mniejszych wodniczek,
pulsacyjny - zachodzi wokół kilku drobnych wodniczek icharakteryzuje się zmiennym kierunkiem sprawiającym wrażenie pulsacji.


Rys. 1. Strzałki wskazują kierunek ruchu cytoplazmy: rotacyjny (A), cyrkulacyjny (B) i pulsacyjny (C)

Znaczącą rolę podczas ruchów cytoplazmy odgrywają mikrofilemanty, czyli białkowe, włókienka o wymiarach 5-15μm. Są one zbudowane z aktyny i skupione głównie w okolicach jądra, plastydów, mitochondriów i błony komórkowej. Zewnętrzna część cytoplazmy charakteryzuje się regularnym układem mikrofilamentów i określana jest mianem ektoplazmy. Głębsze warstwy, czyli tzw. hialoplazma, mają charakter bardziej płynny i zawierają jedynie nieliczne oraz bezładnie ułożone mikrofilamenty.

Innym typem białek fibrylarnych są mikrotubule. Zbudowane są one z tubuliny, która w wyniku polimeryzacji może tworzyć rurkowate struktury o średnicy 5-30μm. Jej dynamiczne przemiany są regulowane dzięki działalności odpowiednich enzymów. Ze względu na lokalizację i pełnione funkcje podzielić je można na mikrotubule cytoplazmatyczne (kortykalne) oraz mikrotubule wchodzące w skład aparatu mitotycznego (kinetochorowe). Pierwszy typ tworzy tzw. cytoszkielet i bierze udział w przemieszczaniu się organelli komórkowych. Drugi pełni ważne funkcje w trakcie rozdziału chromosomów, a także wyznacza płaszczyznę podziału i miejsce utworzenia się nowych ścian komórkowych.


Autor: Anna Kurcek


Literatura:
• Maria Podbiałkowska, Zbigniew Podbiałkowski „Biologia z higieną i ochroną środowiska” Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995;
• Waldemar Lewiński, Jolanta Walkiewicz „Biologia 1” Wydawnictw OPERON 1998;
• Luby-Phelps K. Cytoarchitecture and physical properties of cytoplasm: volume, viscosity, diffusion, intracellular surface area. Int Rev Cytol. 2000;192:189-221.


Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

165 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u