biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Test ELISA

Test ELISA (ang. Enzyme-Linked Immunosorbent Assay), czyli test immunoenzymatyczny (ang. Enzyme Immunoassay - EIA) odkryty został w latach 60-tych XX wieku przez dwie niezależne grupy badawcze: Petera Perlmanna i Evaę Engvall z Uniwersytetu w Sztokholmie oraz Antona Schuursa i Baukea van Weemen z Holandii.
Choć obie nowopoznane techniki różniły się od siebie metodyką wykonania, to ich cechą wspólną było wykorzystanie enzymów do wykrywania reakcji antygenów ze swoistymi przeciwciałami. Stanowiło to obiecującą alternatywę dla stosowanych powszechnie testów radioimmunologicznych (ang. Radioimmunoassay - RIA), bazujących na szkodliwym dla zdrowia, radioaktywnym znakowaniu.

Początkowo test ELISA wykorzystywany był jedynie do wykrywania przeciwciał zawartych w surowicy (np. test na HIV). Jednak za jego pomocą, można również analizować ilość antygenów w badanej próbce. Szybki i czuły, stał się podstawowym testem klinicznym, służącym zarówno do celów naukowych jak i diagnostycznych. Znalazł również zastosowanie w przemyśle spożywczym (przy wykrywaniu alergenów takich jak jajka, migdały, orzeszki ziemne), toksykologii oraz rolnictwie.

Testy ELISA standardowo wykonywane są na polistyrenowych lub pleksiglasowych, 96-dołkowych płytkach, składających się z 8 rzędów i 12 kolumn. Wszystkie analizowane próby znajdują się w osobnych studzienkach. Płytkę opłaszcza się odpowiednim antygenem lub przeciwciałem. Aby zapobiec nieselektywnemu wiązaniu się białek do fazy stałej podczas następnych etapów testu, wolne miejsca blokuje się za pomocą roztworu owoalbuminy lub odtłuszczonego mleka.

Łączenie się antygenu ze specyficznym przeciwciałem (reakcja antygen-przeciwciało) uwidacznia reakcja barwna, powstająca dzięki odpowiednim enzymom. Najczęściej stosowane enzymy to:

- fosfataza alkaliczna (przekształca bezbarwny fosforan p-nitrofenolu w żółty p-nitrofenol),

- peroksydaza chrzanowa (daje niebieskie zabarwienie w obecności tetrametylobenzydyny),

- oksydaza glukozowa(z kwasem 5-aminosalicylowym daje kolor brunatny).

Zmiana barwy roztworu mierzona jest spektrofotometrycznie, a uzyskany wynik porównuje się z próbami kontrolnymi tworzącymi tzw. krzywą kalibracyjną. W celu jej uzyskania wykonuje się szereg roztworów o znanych rozcieńczeniach. Umieszcza się je na płytce i poddaje takim samym zabiegom, co próby badane. Zapewnia to właściwą ocenę stężenia analitu. Z powstałego w ten sposób wykresu odczytuje się zawartość białka w badanym materiale. Generalnie im mniejsze jest jego stężenie, tym gęstość optyczna jest bardziej zbliżona do zera.


Test ELISA - odmiany


Do najważniejszych należą:

- Test bezpośredni (ang. direct ELISA)Rys. 1. ELISA – test bezpośredni


Podłoże opłaszcza sie antygenem, a następnie inkubuje z roztworem swoistego przeciwciała połączonego z odpowiednim enzymem. Po dodaniu właściwego substratu mierzy się intensywność uzyskanego zabarwienia i na tej podstawie szacuje się zawartość białka w badanej próbie.
Metoda ta jest szybka i prosta w wykonaniu. Jednak aby wykryć antygen trzeba wyznakować swoiste przeciwciała. Jest to kosztowne i nie zawsze możliwe.


- Test pośredni (ang. indirect ELISA)Rys. 2. ELISA – test pośredni


Płytkę opłaszcza się antygenem, a następnie przeprowadza inkubację z roztworem przeciwciała pierwszorzędowego (ang. primary antibody). Nie jest ono wyznakowane, jednak łączy się jedynie z badanym białkiem. Powstały kompleks uwidacznia się za pomocą przeciwciała drugorzędowego (ang. secondary antibody), specyficznego dla globuliny zwierzęcej budującej dany izotyp immunoglobuliny pierwszorzędowej. Związane jest ono z enzymem i po dodaniu odpowiedniego substratu warunkuje uzyskanie barwnej reakcji.
Jest to najczęściej stosowany rodzaj testu ELISA. Jego zaletą jest to, że nie trzeba znakować swoistych dla antygenu przeciwciał pierwszorzędowych. Jest on jednak bardziej pracochłonny niż test bezpośredni.


- Test podwójnego wiązania - kanapkowy (ang. sandwich ELISA)Rys. 3. ELISA – test podwójnego wiązania


W tym wariancie płytkę opłaszcza się przeciwciałami specyficznymi dla badanego białka. Przeprowadza się inkubację z antygenem, a następnie z roztworem swoistej immunoglobuliny. Oba przeciwciała wykazują powinowactwo do innych fragmentów badanego białka i dzięki temu tworzą razem z antygenem przypominające kanapkę warstwy. Całość inkubuje się roztworem przeciwciała drugorzędowego, wyznakowanego odpowiednim enzymem. Można również wyznakować przeciwciała pierwszorzędowe. Po dodaniu odpowiedniego substratu uzyskuje się reakcję barwną.
Metoda ta pozwala na ilościowe oznaczenie konkretnego białka w badanym materiale. Łączy się ono z przeciwciałami unieruchomionymi na płytce. Reszta białek zostaje wypłukana z próby. Taki test można również stosować do wykrywania immunoglobulin za pomocą specyficznego antygenu.


- Test kompetycyjny - rywalizacyjny (ang. competitive ELISA - cELISA)

Wykorzystuje współzawodnictwo mieszaniny różnych przeciwciał o miejsca wiązania na antygenie. Do opłaszczonej odpowiednim białkiem fazy stałej dodaje się badaną surowicę oraz wyznakowane przeciwciała. Intensywność uzyskanej reakcji barwnej będzie w tym wypadku odwrotnie proporcjonalna do stężenia immunoglobulin zawartych w surowicy.


Autor: Anna Kurcek

Literatura:
• Rudolf M. Lequin “Enzyme Immunoassay (EIA)/Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA)”; Clinical Chemistry. 2005;51:2415-2418;
• Stewart L. Fossceco, Knoll Pharmaceutical Company, Whippany, NJ.and Nathan A. Curtis, SAS Institute Inc., Cary, NC “Exploring Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) Data with the SAS® Analyst Application”
• dr Joanna Skubis-Zegadło “ELISA ( ang. enzyme-linked immunosorbent assay)”; 2009; metlab.pl;


Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

155 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u