biotechnologia


 
 

Klonowanie po polsku

klonowanie

Metoda „balicka” wydaje się być bardziej efektywna od dotychczas stosowanej, ponieważ prawdopodobnie pozwoli na wyeliminowanie licznych anomalii rozwojowych, które pojawiały się u zwierząt otrzymywanych w wyniku klasycznego klonowania somatycznego.
Małgorzata Pawełczyk

W czasopiśmie „European Biotechnology News”, wydawanym w Berlinie, ukazała się informacja o narodzinach pierwszego polskiego sklonowanego zwierzęcia - królika NT 20, stworzonego w październiku 2003 r. w Instytucie Zootechniki w Balicach. Warto przyjrzeć się temu osiągnięciu.

Pomysł stworzenia instytutu badawczego, zajmującego się problemami szeroko pojętej hodowli zwierząt, narodził się jeszcze w czasie II wojny światowej. Jego twórcą był prof. Teodor Marchlewski, który zaraz po wyzwoleniu Krakowa zaczął realizować swój projekt. Tak też powstał Instytut Zootechniczny, pierwotnie w Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie profesor miał już swoją katedrę. W 1950 r. Instytut przekształcono w resortową ogólnokrajową placówkę naukową Ministerstwa Rolnictwa. Pierwszym dyrektorem był jej twórca prof. Marchlewski.

Dzisiaj Instytut, mający swoją siedzibę w podkrakowskich Balicach, jest ogromną instytucją z wieloma zakładami doświadczalnymi, ale przede wszystkim z zakładami naukowymi. Najbardziej spektakularne prace toczą się w Zakładzie Fizjologii Rozrodu Zwierząt. Można zobaczyć tam m.in. transgeniczne świnie z wszczepionym genem warunkującym odporność prosiąt lub modyfikującym skład tłuszczu, transgeniczne króliki z wprowadzonym genem, dzięki któremu królicza mama będzie produkowała lepszej jakości mleko dla młodych czy dorodne byczki narodzone z jednego, podzielonego w siódmym dniu życia, zarodka.

Same Balice to jedna z najstarszych wsi pod Krakowem i znany port lotniczy. W przepięknym pałacu, którego ostatnim właścicielem był książę Dominik Radziwiłł, urzędują teraz profesorowie zootechnicy.

PRZEŁOM

Przełomowym momentem w klonowaniu zwierząt w ogóle był somatyczny klon ssaka, owcy, której nadano rozpoznawalne bodaj już przez wszystkich na świecie imię Dolly (częściej ze zdrobnieniem owieczka Dolly). Była to niewątpliwa zasługa grupy badaczy pod kierownictwem prof. Iana Wilmuta z Roslin Institute w Wielkiej Brytanii. Tuż po urodzeniu się Dolly, w tym samym laboratorium pomyślnie sklonowano inne jagnięta, które jednocześnie były zwierzętami transgenicznymi, co oznacza, że ich materiał genetyczny zawierał geny kodujące ludzkie białka. Modyfikując nieco metodę klonowania owiec, udało się również sklonować myszy (myszkę Cumulina, samca myszy), a także samicę muflona europejskiego (Ovis orientalis musimon).

Badania te wprawiły w ruch i inne czołowe laboratoria na świecie. I choć to duży krok naprzód, nadal należy traktować go raczej jako zaczyn pełnego i oczekiwanego sukcesu. Wciąż bowiem efektywność metody klonowania somatycznego jest bardzo niska, a zwierzęta urodzone w wyniku jej stosowania obciążone są wieloma wadami rozwojowymi. Stąd ciągłe poszukiwania metod mniej zawodnych, które pozwoliłyby przezwyciężyć ograniczenia. Dlatego w tym właśnie kontekście należy ocenić pierwsze w Polsce udane klonowanie somatyczne zwierzęcia, przeprowadzone w Instytucie Zootechniki w Balicach.

Efektem nowej procedury klonowania somatycznego (trwa jej patentowanie) jest biała królica o numerze identyfikacyjnym NT 20 (N - od nuclear, T - od transfer, a 20 oznacza liczbę porządkową rodzących się królików). Tak musi być w dokumentach, ale w codziennym laboratoryjnym życiu już niekoniecznie. Pan Adam, który opiekuje się zwierzętami w Instytucie, nazywa króliczkę po prostu Adaśką. Adaśka w zasadzie niczym nie różniłaby się od innych królików, gdyby nie jeden szczegół, którego nie sposób przeoczyć. To uszy NT 20. Są uszkodzone, bo trzeba było pobierać z nich próbki do badań.

Metoda opracowana przez zespół Instytutu Zootechniki różni się od metody zastosowanej przy urodzeniu owcy Dolly. W przypadku NT 20 materiałem do klonowania były zarówno komórki somatyczne, jak i zarodkowe.

Pełny tekst: kliknij tutaj
Fragment zamieszczony dzięki uprzejmości Redakcji Forum Akademickiego

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

139 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u