biotechnologia


 
 
UWAGA. Artykuł jest poniżej.

Drodzy Czytelnicy e-biotechnologia.pl. Mamy do Was ogromną prośbę!Portal ten tworzony jest przez lubelskich naukowców i od ponad 10 lat staramy się, aby w Wasze ręce trafiały treści, które pomagają Wam w zdobywaniu wiedzy.
Dzisiaj My prosimy Was o pomoc i przysługę!
Ci sami naukowcy, którzy tworzą e-biotechnologia.pl tworzą również projekt NEXBIO.
NEXBIO rozwija technologie analizy DNA, które mają szansę obniżyć użycie pestycydów w rolnictwie. Ponadto budujemy mobilne laboratorium genetyczne, które umożliwi wykrywanie chorób roślin już na polu. Więcej o nas tutaj: Onet Rano, INN:Poland, Chivas Venture NEXBIO.

NEXBIO reprezentuje Polskę w niezwykle prestiżowym konkursie THE VENTURE rywalizując w gronie 30 innowacyjnych pomysłów z całego świata. Mamy szansę wygrać, ale nie odbędzie się to bez Waszej pomocy. Prosimy Was o głosy w konkursie. To dla nas wielka szansa! Dla nas to fundusze na rozwój projektu jakim jest mobilne laboratorium genetyczne. Jeśli nas wesprzecie, bardzo prawdopodobne jest, że za kilka lat, również będziecie z niego korzystać.

Jak można na nas zagłosować (to zajmie tylko kilka sekund!):


1. Należy wejść na stronę organizatora konkursu: Konkurs The Venture
2. Kliknąć w przycisk Zaloguj się przez Facebook aby oddać głos
3. I następnie koniecznie kliknąć w przycisk Potwierdź swój głos

Bardzo Wam dziękujemy!
ZESPÓŁ E-BIOTECHNOLOGIA.PL
 

Nowotwory a regeneracja

rak płuc
Rys. 1. Dzielące się komórki raka płuc
Podglądanie komórek rakowych szansą na uzyskiwanie komórek macierzystych.

Autorką artykułu jest p.Julia Jaskólska, uczennica 3 klasy szkoły średniej.

Bliższe przyjrzenie się komórkom rakowym może być wykorzystane w medycynie regeneracyjnej oraz terapiach nowotworowych.Większa wiedza o tym jak komórki rakowe rozprzestrzeniają się w obrębie organizmu dostarcza naukowcom nowego spojrzenia, dzięki któremu można planować terapie powstrzymujące rozwój choroby.
Kluczem do zrozumienia tego procesu jest obserwacja zmian rozwojowych jakie zachodzą w dwóch typach komórek pierwotnych: nabłonkowych (pokrywających skórę i większość organów wewnętrznych) oraz mezenchymalnych (tworzących tkankę łączną). Najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma typami komórek polega na tym, że komórki nabłonkowe ściśle do siebie przylegają, tworząc warstwy niczym kilkuwarstwowy materiał, podczas gdy komórki mezenchymalne są jedynie luźno powiązane ze sobą oraz posiadają zdolność migracji w obrębie organizmu. W rozwijającym się zarodku grupa komórek nabłonkowych przechodzi zmianę nazwaną EMT (ang. „epithelial to mesenchymal transition“ – przemiana z nabłonkowych na mezenchymalne) aby utworzyć kości, krew, chrząstkę, a także serce.

W ten sam sposób niektóre komórki rakowe mogą przechodzić tymczasową transformację EMT do mobilnej formy mezenchymalnej. Przejście to zwiększa zdolność formacyjną guza w komórkach nowotworowych, tym samym zmniejszając liczbę komórek potrzebnych do powstania guza z miliona do 10 000, twierdzą badacze.

„Ponad 80 procent nowotworów u ludzi występuje w obrębie komórek nabłonkowych“ - twierdzi Sendurai Mani z Uniwersytetu w Teksasie. Jego poprzednia praca w laboratorium Weinberga wykazała, że po tym jak guz uformuje się w jednej części organizmu, niektóre z komórek rakotwórczych przechodzą EMT. Te nowe komórki mezenchymalne (po EMT) migrują do odległej części organizmu, gdzie w końcu z powrotem przekształcają się w komórki nabłonkowe i zbierają w grupę, tworząc wtórnego guza.

Pracując z ludzką tkanką piersiową autorzy nowego badania spróbowali wzbudzić EMT w normalnych komórkach. Okazało się że przekształcone komórki posiadały na swojej powierzchni białka powszechnie występujące w komórkach macierzystych. Wyhodowane w laboratorium zmienione komórki wykazały zdolności różnicowania się. Przetransformowane komórki okazały się być bardzo podobne do macierzystych, zarówno u myszy jak u ludzi.

„To co robimy to stymulacja róźnicowania się“, mówi Mani. Ponadto zauważył on, że nie jest jeszcze jasne jak daleko komórki te mogą cofnąć się do niezaprogramowanej postaci oraz – wraz z tym – możliwości przekształcenia się w dowolną komórkę w organizmie. „Odkryliśmy z zaskoczeniem, że EMT i komórki macierzyste są do siebie bardzo podobne“.

Możliwe są teraz dwa kierunki dalszych badań: po pierwsze określenie sposobu zatrzymania komórek nowotworowe przed przechodzeniem tej transformacji, po drugie badania nad przetransformowanych komórkami jako ciekawym aspektem pod kątem medycyny regeneracyjnej.

Obiecujące dla terapii regeneracyjnych będą próby określenia jak odpowiedniki komórek macierzystych zachowają się przy wzbudzeniu EMT w komórkach nabłonkowych z sutków myszy. Jeśli uda się wyhodować pierś w laboratorium, będzie można mieć podstawy do pewności, że komórki nabłonkowe mogą być pobrane od pacjenta i użyte do odtworzenia zniszczonej tkanki u tej samej osoby, eliminując ryzyko odrzutów.

Na podstawie „Adult Cells Steal Trick from Cancer to Become Stem Cell-Like“ by Nikhil Swaminathan

Komentarze

Widok Uszereguj
Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

148 gości oraz 0 użytkowników online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 

Patronat

Wydarzenie: V edycja akcji „Od laika do przyrodnika” 24 lutego -16 czerwca 2017 r., Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Konferencja: IV Lubelska Konferencja Młodych Naukowców, 26-27 Maja 2017, Lublin

Konferencja: VI Międzynarodowa Konferencja Biofizyków, 19-21 Maja 2017, Kraków

Konkurs na projekt badawczy Naukowej Fundacji Polpharmy, 1 marca- 31 maja 2017, Warszawa

Konferencja: VI Międzyuczelniane Sympozjum Biotechnologiczne SYMBIOZA, 26-28 Maja 2017, Warszawa

Konferencja: Chemia dla Urody i Zdrowia
8-10 czerwca 2017, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wydarzenie: Metagenomy różnych środowisk, 29-30 czerwca 2017, Lublin

Wydarzenie: EUROBIOTECH 6th Central European Congress of Life Science
11 - 14 Września 2017, Kraków

Facebook

Gadżety

Sklep e-biotechnologia.pl
Tematyczne kubki, koszulki, bluzy etc.


Zapraszamy do sklepu

Na skróty

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Narodowe Centrum Nauki Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Ośrodek Przetwarzania Informacji PAP - Nauka w Polsce Forum Akademickie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Wirtualna Biblioteka Nauki Scopus NCBI PubMed Nature Science Cell

 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. VitaInSilica Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u