biotechnologia


 
 

Jak poprawnie pipetować

<img src="http://e-biotechnologia.pl/pipetowanie.jpg" ALIGN="left" HSPACE=5 VSPACE=5 alt="pipetowanie" />
Autor artykułu: Karolina Borowicz

Pipety automatyczne są precyzyjnymi urządzeniami, które pozwalają z niezwykłą dokładnością odmierzać objętości cieczy rzędu dziesiątych części mikrolitra. Jednak osiąganie wiarygodnych wyników podczas pipetowania zależy w dużej mierze od umiejętności użytkownika. Błędy wynikające ze złego operowania pipetą mogą wpływać istotnie na wyniki badań. Dlatego właściwa technika pipetowania odgrywa tak ważną rolę w uzyskiwaniu dokładnych i powtarzalnych pomiarów. Jak zatem poprawnie pipetować?


Zasady prawidłowego pipetowania


- Zwracaj uwagę na warunki otoczenia
Objętość cieczy odmierzana za pomocą pipety automatycznej zmienia się w zależności od temperatury. Dlatego podczas pipetowania temperatura pomieszczenia, pipety, cieczy i końcówki powinna być stała, w granicach 20-25 °C.

- Przechowuj pipetę na statywie
Ciepło dłoni ogrzewa pipetę podczas pipetowania zakłócając równowagę termiczną, w konsekwencji wpływa na objętość dozowanej próbki. Należy zatem unikać zbyt długiego przetrzymywania pipety w dłoni.

- Używaj właściwej końcówki
Końcówka powinna być elastyczna, cienkościenna i dobrze uszczelniać się na trzonie pipety. Jeśli używasz końcówek innych niż zalecane przez producenta pipety sprawdź kalibrację pipety. W przypadku, gdy błąd dokładności pipety przekracza dopuszczalne parametry pipetę należy zrekalibrować używając klucza kalibracyjnego.

- Przepłucz końcówkę
Przepłukiwanie polega na jedno- lub dwukrotnym pobraniu i wydaniu cieczy do tego samego naczynia. Przepłukiwanie końcówki jest szczególnie ważne, gdy pipetujemy ciecze lotne, gęste, lepkie lub o temperaturze innej niż temperatura otoczenia.

- Trzymaj pipetę pionowo podczas pobierania cieczy

- Zanurz końcówkę na odpowiednią głębokość
Głębokość zanurzenia końcówki w cieczy zależy od zakresu pojemności pipety:

Pojemność pipety (μl) Głębokość zanurzenia końcówki (mm)
2-20 =< 1
20-100 2-3
200-1000 2-4
5000 3-6
10000 5-7


- Operuj przyciskiem pipetowania powoli i płynnie
Zbyt gwałtowne pobieranie cieczy grozi zalaniem wnętrza trzonu pipety oraz powoduje pojawianie się pęcherzy powietrza w końcówce.

- Po pobraniu próbki do końcówki odczekaj 1 sekundę zanim wyjmiesz końcówkę z cieczy
W tym czasie następuje zatrzymanie pracy nurnika i ostateczne pobranie cieczy do końcówki. Następnie delikatnie wysuń końcówkę z cieczy, aby na jej zewnętrznej powierzchni nie zostały resztki cieczy.

- Zmieniaj końcówkę
Często zmieniaj końcówkę na nową, obowiązkowo, gdy zmieniasz dozowaną ciecz lub jeżeli na końcówce pozostały widoczne krople cieczy.

- Regularnie czyść pipetę i sprawdzaj kalibrację
W razie konieczności oddaj pipetę do serwisu.


Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

208 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u