biotechnologia


 
 

Wina dajcie…

<img src="http://e-biotechnologia.pl/obrazki/wino.jpg" ALIGN="left" alt="wino" HSPACE=10 VSPACE=10 />Alkohol od najdawniejszych czasów towarzyszył człowiekowi i odgrywał ważną rolę w kształtowaniu się cywilizacji zarówno w basenie Morza Śródziemnego, jak i w całej Europie. Jako przykład niech służy starożytna Grecja, w której wino pełniło ważne funkcje. Miało ono nawet swojego boga, Dionizosa. Także na kartach Starego Testamentu pojawiała się symbolika krzewu winnego. Z kolei kultura chrześcijańska przyczyniła się do rozpowszechnienia upraw winorośli.

Za najstarsze napoje alkoholowe uznaje się miód pszczeli i wino. Napoje alkoholowe służyły człowiekowi w jego gospodarstwie domowym. Używano ich w lecznictwie, przy doprawianiu potraw, wypieku ciast, a także do konserwowania żywności.

Obecnie wydaje się, że kupienie wina z wyższej półki gwarantuje, iż na etykiecie nie znajdziemy siarczanów. Ponieważ ich obecność kojarzy się z czymś chemicznym, szkodliwym dla zdrowia i niskiej jakości, chcemy ich uniknąć. Niestety nie ma takiej możliwości. Obecność siarczanów przy produkcji wina jest tak naturalna, jak obecność soku z winogron w winie. Jak stara jest tradycja produkcji wina, tak stary sposób siarkowania win.

Siarczany dodawane są przy produkcji wina w celu regulacji przebiegu procesów fermentacji, która wiąże się z pracą mikroorganizmów. Ze względu na nierównomierne zbiory owoców i moce przerobowe w winnicach, dwutlenek siarki dodawany jest do kadzi z winogronami, aby nie doszło do niekontrolowanych fermentacji. Siarka w produkcji win pełni także funkcje stabilizacyjne i konserwujące wino.

Także na szampanach można znaleźć napis informujący o obecności siarczanów. Szampany należą do win musujących. Pochodzą z południowo – wschodniej części Francji, a swoją nazwę zawdzięczają regionowi historycznemu – Szampanii. Nie są nasycane sztucznym wodorotlenkiem węgla. Wytwarza się on w butelkach sam na skutek naturalnego procesu dojrzewania tych szlachetnych trunków. Natomiast te najczęściej kupowane wina musujące są sztucznie nasycone dwutlenkiem węgla i jest to osobna grupa win musujących. Także przy ich produkcji używa się siarki i jej związków.

Niewiele jest obecnie win, które nie zawierają siarczanów. Można je spotkać nawet w winach pochodzących z biogospodarstw. Jednak dzięki rozwojowi technologii produkcji win ilość dodawanych siarczanów została zminimalizowana i jest bezpieczna dla zdrowia. Najczęściej smak siarki jest niewyczuwalny. Zatem pozostaje rozkoszować się smakiem i podtrzymywać kulturę picia.


Autorką artykułu jest A. Zys


Więcej na ten temat:
Biotechnologia żywności Podstawy fermentacji i biosyntezy, Władysław Leśniak, Wyd. AE im. Oskara Langego Wrocławiu, 2008
www.winawloskie.pl
greenworld.serwus.pl


Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

78 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u