biotechnologia


 
 

CLC Free Workbench 3 3.2.1

Darmowy program wyposażony w wiele świetnych funkcji, jeśli chodzi o analizę sekwencji. Umożliwia wyszukanie interesującej sekwencji w NCBI, a następnie jej analizę, począwszy od porównywania sekwencji i tworzenia dendrogramów metodą UPGMA oraz Neighbor Joining, skończywszy na odnalezieniu w obrębie interesującego nas genu miejsc restrykcyjnych dla poszczególnych enzymów. Ponadto wśród innych funkcji znajdziemy konwersję DNA na RNA i odwrotnie, tworzenie sekwencji nici komplementarnej, translację na sekwencję aminokwasów, czy też wyszukiwanie ORF (otwartych ramek odczytu).

Program wyposażony jest w kilka przykładowych sekwencji oraz opcję tutorial, które umożliwiają zapoznanie się z jego możliwościami i przeprowadzenie próbnych operacji, zanim zabierzemy się do naszej pracy.

Obsługa programu nie sprawia problemu i jest dość intuicyjna. Na wyróżnienie zasługuje forma graficzna programu, zarówno, jeśli chodzi o interfejs, jak i prezentację wyników analiz np. miejsca restrykcyjne.

Jedyny minus programu to brak kilku przydatnych funkcji, a w szczególności projektowania starterów, która występuje w wielu programach typu freeware. W przypadku CLC funkcja ta jest dostępna w płatnej wersji CLC Gene Workbench oraz CLC Combined Workbench (zawiera wszystkie funkcje zarówno do pracy z kwasami nukleinowymi, jak i z białkami). Z kolei jeśli poszukujemy dodatkowych rozbudowanych funkcji do pracy z białkami musimy zaopatrzeć się w CLC Protein Workbench, bądź CLC Combined Workbench. Cena pełnych wersji CLC Gene Workbench oraz CLC Protein Workbench wynosi 1500$­­­, natomiast CLC Combined Workbench 2250$­­­ (ceny wersji akademickich). Jeśli ktoś chciałby bliżej zapoznać się z tymi aplikacjami, producent oferuje wersję trial na 4 tygodnie.

Link do strony WWW

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

172 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u