Biotechnologia: e-biotechnologia.pl

Konferencje i wydarzenia [1]: European Network of Bioadhesion Expertise: Fundamental Knowledge to Inspire Advanced Bonding Technologies: COST [2]

Opublikowany 30-12-2016 - 10:30 przez Anna_Żebracka

Konferencje i wydarzenia [3]

Polska dołączyła do Europejskiej Sieci Ekspertów w dziedzinie bioadhezji, finansowanej przez akcję COST (European Cooperation in Science and Technology). Pełna nazwa projektu brzmi: European Network of Bioadhesion Expertise: Fundamental Knowledge to Inspire Advanced Bonding Technologies: COST Action CA15216. Acronim: ENBA [4].

Pierwsze wielkie wydarzenie związane z realizacją tego projektu odbędzie się w Natural History Museum w Wiedniu w dniach 6-7 marca 2017. W ramach tego wydarzenia naukowcy wraz z przedsiębiorcami będą dyskutować różnorodność zjawisk związanych z bioadhezją oraz możliwość ich wykorzystania do projektowania innowacyjnych produktów.
W Management Committee tego projektu jest dwoje polskich naukowców:

 • prof. dr hab. Alina Sionkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • dr Tomasz Krystofiak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 • W ramach projektu grupa badaczy z wielu krajów europejskich i z różnych dziedzin nauki próbuje zrozumieć zjawiska bioadhezji w warunkach laboratoryjnych i wykorzystać wyniki badań w projektowaniu nowych biomimetycznych warstw adhezyjnych do zastosowań w materiałach opatrunkowych, inżynierii tkankowej, produkcji kosmetyków, żywności, w przetwórstwie drewna. W naturze można znaleźć przykłady organizmów, które potrafią wytwarzać substancje pomagające w przyczepności do wielu powierzchni. Wystarczy tylko zrozumieć mechanizmy bioadhezji na poziomie molekularnym i w nanoskali oraz odpowiednio je wykorzystać.

  Komentarze

  Widok Uszereguj
  Tylko zarejestrowani mogą dodawać komentarze. Zarejestruj się/Zaloguj [5]
  Linki
  1. http://www.e-biotechnologia.pl/informacje_naukowe/view/Main/Konferencje i wydarzenia/
  2. http://www.e-biotechnologia.pl/informacje_naukowe/European-Network-of-Bioadhesion-Expertise-Fundamental-Knowledge-to-Inspire-Advanced-Bonding-Technologies-COST/
  3. http://www.e-biotechnologia.pl/
  4. http://www.cost.eu/COST_Actions/ca/CA15216
  5. http://www.e-biotechnologia.pl/user.php