Biotechnologia: e-biotechnologia.pl

Kolagen powiązany z zegarem biologicznym [1]

Posted by Adam Kuzdraliński on Jan 21, 2020 - 10:44 AM

Biolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśnili, dlaczego dobry sen może przygotować nas na nadchodzący dzień. Badania na myszach, opublikowane w "Nature Cell Biology", pokazują, jak mechanizm zegara biologicznego zwiększa naszą zdolność do utrzymania naszego ciała w dobrej kondycji. A ponieważ wiemy, że zegar biologiczny jest mniej precyzyjny wraz z wiekiem, odkrycie to, jak twierdzi główny autor, profesor Karl Kadler, może pewnego dnia pomoże nam odkryć niektóre z tajemnic starzenia się.

Kolagen, który stanowi rusztowanie dla naszych tkanek, występuje w dwóch formach. Grubsze włókna o średnicy około 200 nanometrów są trwałe i pozostają z nami przez całe życie. Cieńsze włókna o średnicy 50 nanometrów, jak się okazuje, są mocno niedoskonałe, łamią się, ponieważ poddajemy je obciążeniom każdego dnia, ale organizm uzupełnia te ubytki, kiedy odpoczywamy w nocy.

U myszy z uszkodzonymi genami związanymi z zegarem biologicznym obserwowano duże nieprawidłowości w regeneracji kolagenu. Wiedza o tym może na przykład dać nam głębszy wgląd w to, jak goją się rany lub jak się starzejemy.

Na podstawie: Beauty sleep could be real, say body clock biologists [2]
Links
  1. http://www.e-biotechnologia.pl/informacje_naukowe/Kolagen-powiazany-z-zegarem-biologicznym/
  2. http://www.e-biotechnologia.pl/https://www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200115120626.htm