biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]

Inwestorzy z USA chcą budować innowacyjne startupy biotechnologiczne w Polsce. W maju do Łodzi przyjadą przedstawiciele firm m.in ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Pokaż swój pomysł na innowacje i zacznij globalną współpracę.

Duży odsetek polskich startupów biotechnologicznych upada. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele: brak finansowania, złe zarządzanie, czy brak możliwości komercjalizacji produktu. To wszystko sprawia, że Polacy niechętnie myślą o innowacyjnych projektach. Bez nich jednak polska biotechnologia nie jest w stanie się rozwijać.

- Brakuje nam wiedzy, technologii i doświadczenia – przyznaje prof. Tadeusz Pietrucha, współzałożycieli spółki Mabion S.A, grupy Bio-Tech, członek Narodowej Rady Rozwoju. - To musi się jak najszybciej zmienić. Inaczej nasz kraj stanie się współczesną technologiczną kolonią, doskonałym rynkiem zbytu dla zaawansowanych technologicznie produktów biotechnologicznych, z których zakupu nie będziemy mogli zrezygnować. Przecież każdy chory będzie się domagał – słusznie – skutecznego leczenia np. nowotworu, jeśli takie możliwości dostarcza współczesna biotechnologia. Biotechnologia, to sektor gospodarki, który w Polsce trzeba stworzyć niemal od podstaw.

W budowie silnego sektora biotechnologicznego w naszym kraju mogą pomóc zagraniczni partnerzy. Firmę biotechnologiczną od początku trzeba budować globalnie. Współpraca międzynarodowa jest niezbędna do rozwoju projektu. Gdzie szukać partnerów biznesowych i jak rozpocząć wspólny biznes?

- Nie sposób nawiązać wartościowych kontaktów, nie mówiąc o współpracy, bez spotkań B2B w ramach np. konferencji czy targów – uważa Paweł Przewięźlikowski, prezes zarządu Selvita S.A, ekspert CEBioForum. - Proces sprzedażowy może wirtualnie trwać tygodniami, ale spotkania osobiste są nie do przecenienia i zazwyczaj są ważnym elementem szczególnie dużych kontraktów i współpracy.

Doskonałą okazją do zawarcia takich kontaktów będzie jedna z najważniejszych konferencji biotechnologicznych w Europie Środkowej – Central European BioForum, które już 15 i 16 maja odbędzie się w Łodzi. Pośród gości reprezentujących inwestorów i instytucje z USA i Unii Europejskiej są m.in.:
- Walter V. Klemp (USA) – współzałożyciel i prezes Moleculin Biotech, posiadający 29-letnie doświadczenie w prowadzeniu startupów
- Michael Czekajlo (USA) – CO-Chairman of Alliance for Innovation Polish American Foundation USA, od 2014 r. związany z podpisanym między Polską i USA projektem innowacji Departamentu Stanu USA i Rządu Polski.
- Marcin Hańczaruk (PL-USA), CO-Chairman of AFI Poland, prowadził różnorodne zespoły i całe oddziały w wiodących międzynarodowych firmach: Bristol-Myers Squibb (USA); Schering Plough (USA); Ferring (Szwajcaria), Amgen (USA).
- Waldemar Priebe (USA) MD Anderson USA, znany z udanego rozwoju nowych jednostek terapeutycznych w leczeniu raka.
- Mikołaj Gurdała (PL-UE), ekspert z dużym doświadczeniem w zakresie funduszy unijnych, transferu technologii oraz badań i rozwoju

Uczestnicy CEBioForum w ramach biopartneringu, mogą umawiać się z gośćmi na prywatne spotkania, korzystając z bezpłatnej aplikacji.

- Biopartnering jest bardzo istotnym elementem konferencji CEBioForum, bowiem stwarza możliwość zaprezentowania konkretnej oferty potencjalnym klientom i partnerom – dodaje Paweł Przewięźlikowski. - A jak już wspomniałem, osobiste spotkanie i prezentacja oferty spółki miewa ogromne znaczenie dla procesu sprzedażowego czy też współpracy.

Zdaniem największych graczy na rynku, poszukiwanie wsparcia u zagranicznych inwestorów powinno się zacząć jak najwcześniej. Rozwój firmy biotechnologicznej na tylko jednym rynku, w kraju takim jak Polska jest w zasadzie niemożliwy. Mogą sobie pozwolić na to jedynie państwa, gdzie branża bio-tech jest mocno rozwinięta i nie brakuje rynków zbytu – takim przykładem są Stany Zjednoczone.

- Zagraniczny partner nie musi oznaczać sprzedaży pomysłu. Może być partnerem dalszego rozwoju produktu, który pozwoli nie tylko rozwinąć ofertę sprzedażową, ale i kompetencje zespołu wnosząc swoje doświadczenie i ekspertyzę – przyznaje. - Tego typu współpraca jest bardzo częsta szczególnie w branży spółek biotechnologicznych, które rozwijają innowacyjne projekty o potencjale terapeutycznym.

Współpraca z zagranicznymi partnerami jest szczególnie istotna w przypadku krajów, gdzie branża biotechnologiczna nie jest bardzo rozwinięta, a co za tym idzie - brakuje rynków zbytu. Dobry partner oprócz wsparcia finansowego, wnosi swój know-how, doświadczenie i wiedzę, a często również dodaje wiarygodności mniejszej firmie.

- Najczęściej to właśnie doświadczenie nie tylko naukowe, ale i procesowe większego, ugruntowanego na rynku partnera jest nie do przecenienia – dodaje ekspert.- Podobnie, jak i dobry PR, jaki taka współpraca tworzy dla mniejszego partnera.

Największymi rynkami biotechnologicznymi są Stany Zjednoczone i to właśnie tam najwięcej firm szuka kontaktów biznesowych. Warto także pozyskać partnerów z krajów takich, jak Wielka Brytania, Niemcy i Izrael, gdzie sektor biotechnologiczny jest znaczącym elementem krajowej gospodarki.

Zarejestrować się na CEBioForum można za pośrednictwem strony: www.cebioforum.com

Zarejestrowani uczestnicy, mogą skorzystać z aplikacji CEBioForum, by umowić się na spotkania B2B.

_POSTEDBY Adam Kuzdraliński on Monday, May 06, 2019 (22186 _READS)
    [Printer-friendly page]
123
 

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

246 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u