biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]
wirus Nowe urządzenie o nazwie „PANTER” (ang. PAthogen Notification for THreatening Environmental Releases) jest znaczącym posunięciem w kierunku rozwoju sensorów (detektorów) wykorzystywanych w detekcji materiału biologicznego, niebezpiecznego dla zdrowia. Obecne sensory potrzebują co najmniej 20 min. do wykrycia szkodliwych bakterii lub wirusów w powietrzu, natomiast sensor PANTER jest w stanie wykrywać oraz identyfikować je w czasie poniżej 3 min. James Harper z Lincoln Lab's Biosensor and Molecular Technologies Group stwierdził realną potrzebę wykrywania patogenów w tak krótkim czasie, gdyż dzięki temu będzie większa szansa na stosowną reakcję w sytuacji zagrożenia np. ataku bioterrorystycznego.
PANTER sensor bazuje na technologii komórek–sensorów, znanej jako CANARY (wykorzystywanie ptaków jako detektory niebezpiecznych gazów w kopalniach) i może dawać pozytywny wynik już przy kilku tuzinach cząsteczek na litr powietrza. Aparat może być używany w pomieszczeniach, w metrze czy w innych miejscach publicznych. Obecnie jest w stanie wykryć 24 patogeny w tym: wąglika, dżumę, ospę, tularemię oraz bakterie E. coli.
Todd Rider, autor i realizator pomysłu rozpoczął prace nad technologią CANARY w 1997 roku. Jego celem była szybka i łatwa metoda wykrywania patogenów. Idea polegała na wykorzystaniu naturalnych mechanizmów systemu obronnego, a mianowicie wykorzystaniu limfocytów B (odpowiedź typu humoralnego), które charakteryzuje wysoka czułość oraz szybka reakcja na czynniki zakaźne obecne w organizmie. Technologia CANARY posługuje się wachlarzem limfocytów B, specyficznych względem poszczególnych cząsteczek bakterii bądź wirusa. Wyprodukowane komórki emitują fotony (światło) w momencie połączenia poszukiwanych patogenów z odpowiednimi, zmodyfikowanymi przeciwciałami występującymi na powierzchni komórek (limfocytów B). W wyniku reakcji uwalniana jest energia o określonej długości fali, która następnie jest wykrywana przez detektory, umożliwiając tym samym łatwą i szybką identyfikację patogenów obecnych w próbce powietrza.
W tej chwili jest to jedyna metoda wykorzystująca komórki układu immunologicznego do wykrywania patogenów obecnych w powietrzu. Inne metody oparte są na diagnostyce z użyciem techniki PCR, która nie jest tak szybka w realizacji jak technologia CANARY.
Zespół pracujący nad techniką szybkiej detekcji zagrożeń biologicznych w powietrzu swoje rezultaty po raz pierwszy opublikował na łamach czasopisma Science w 2003 roku. Prace badawcze poszły w kierunku skonstruowania przenośnego urządzenia ułatwiającego pracę w terenie. Według autorów innowacyjnego aparatu, dróg jego wykorzystania może być wiele. Możliwość szybkiej identyfikacji drobnoustrojów na pewno spowoduje szerokie zastosowanie tego aparatu również w medycynie.
Źródło: ScienceDaily
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński on Wednesday, January 07, 2009 (18247 _READS)
    [Printer-friendly page]
123
 

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

215 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u