biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]

Ptasia grypa (czynnik sprawczy: szczep H1N5) jest zoonozą, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla człowieka. Brytyjscy naukowcy planują edytować genom drobiu przy wykorzystaniu narzędzia inżynierii genetycznej jakim jest CRISPR-Cas, w celu uzyskania ptactwa odpornego na ptasią grypę. Dotychczas badania zakończyły się powodzeniem w warunkach in vitro. Badacze mają nadzieję na wyklucie się piskląt jeszcze w tym roku.
Czy taka modyfikacja genetyczna odniesie sukces na rynku zależy w głównej mierze nie tylko od powodzenia naukowców, ale też od opinii publicznej i tego jak konsumenci zareagują na uzyskane w ten sposób kurczęta.
Biorąc pod uwagę hiszpańską pandemię grypy z 1918 roku, hipotetyczne obawy przed wprowadzeniem genetycznie zmodyfikowanego inwentarza mogą stanowić większe zagrożenie niż obecność zwierząt zmodyfikowanych genetycznie. Jak mówi epidemolog A. Monto z University of Michigan „naukowcy stale martwią się o wirus ptasiej grypy”.


Autor: Weronika Górecka
Źródło: One way to fight off bird flu: extra-CRISPRed chicken
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński on Wednesday, March 06, 2019 (22223 _READS)
    [Printer-friendly page]
123
 

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

171 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . Polecamy



Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u