biotechnologia


 
 

News

Polska dołączyła do Europejskiej Sieci Ekspertów w dziedzinie bioadhezji, finansowanej przez akcję COST (European Cooperation in Science and Technology). Pełna nazwa projektu brzmi: European Network of Bioadhesion Expertise: Fundamental Knowledge to Inspire Advanced Bonding Technologies: COST Action CA15216. Acronim: ENBA.

Pierwsze wielkie wydarzenie związane z realizacją tego projektu odbędzie się w Natural History Museum w Wiedniu w dniach 6-7 marca 2017. W ramach tego wydarzenia naukowcy wraz z przedsiębiorcami będą dyskutować różnorodność zjawisk związanych z bioadhezją oraz możliwość ich wykorzystania do projektowania innowacyjnych produktów.
W Management Committee tego projektu jest dwoje polskich naukowców:

 • prof. dr hab. Alina Sionkowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • dr Tomasz Krystofiak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 • W ramach projektu grupa badaczy z wielu krajów europejskich i z różnych dziedzin nauki próbuje zrozumieć zjawiska bioadhezji w warunkach laboratoryjnych i wykorzystać wyniki badań w projektowaniu nowych biomimetycznych warstw adhezyjnych do zastosowań w materiałach opatrunkowych, inżynierii tkankowej, produkcji kosmetyków, żywności, w przetwórstwie drewna. W naturze można znaleźć przykłady organizmów, które potrafią wytwarzać substancje pomagające w przyczepności do wielu powierzchni. Wystarczy tylko zrozumieć mechanizmy bioadhezji na poziomie molekularnym i w nanoskali oraz odpowiednio je wykorzystać.
  Dodał Anna_Żebracka on piątek, 30 grudzień 2016 (3494 _READS)
      [Strona do druku]
  123
   

  Podręcznik biotechnologii

  Kto jest online

  244 gości oraz 0 użytkowników online.

  Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


   
   
   
  Partnerzy:

  laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

  Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . Polecamy  Wszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
  stat4u