biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]

Naukowcy z University of Texas Austin dowiedli, że zwierzęta monogamiczne wykazują wspólne wzorce ekspresji genów. W przeprowadzonym badaniu, za zwierzęta monogamiczne uznano te, które związały się w parę z tym samym partnerem przez co najmniej jeden sezon godowy, a także opiekowały się swoim potomstwem. Wykorzystano metodę sekwencjonowania RNA do oceny ekspresji genów. Oceniono parę ryb, żab, ptaków oraz dwie pary ssaków. W parach, jeden osobnik był monogamiczny, drugi poligamiczny. Na podstawie analizy bioinformatycznej i podobieństw sekwencji rozpatrywano ekspresję genów w mózgu samców, a następnie wytypowano wspólne geny u osobników dalej spokrewnionych. Naukowcy sugerują, że w toku ewolucji zmianom uległa ekspresja genów w mózgu zwierząt poligamicznych, co umożliwiło przekształcenie w zwierzęta monogamiczne. Zmiana w ekspresji genów obejmowała zarówno zwiększenie aktywności jednych genów jak i zmniejszenie aktywności innych.

Wyniki tych badań nawiązują również do pracy naukowców z The Johns Hopkins University School of Medicine, w której analizowano zmienność w genie kodującym receptor wazopresyny 1a (AVPR1a). Celem badania było sprawdzenie czy zmienność w obrębie tego genu wpływa na zachowanie społeczne ludzi, podobnie jak ma to miejsce wśród monogamicznych norników preriowych.

Autor: Weronika Górecka
Źródło: A Genetic Recipe for Monogamy
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński on Tuesday, January 29, 2019 (8177 _READS)
    [Printer-friendly page]
123
 

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

68 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u