Naukowcy z Uniwersytecie Wexner w Ohio State University wykazali związek pomiędzy białkiem klusteryną, a występowaniem zespołu kardiometabolicznego. Zespół kardiometaboliczny charakteryzuje się podwyższonym poziomem tkanki tłuszczowej w ciele, wysokim stężeniem cukru we krwi, wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, a także podwyższonym stężeniem cholesterolu.
Klusteryna jest białkiem macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki tłuszczowej. U otyłych osób, komórki tłuszczowe wytwarzają za dużo klusteryny. Białko to jest związane z powstawaniem oporności na insulinę, a tym samym może doprowadzić do powstania cukrzycy typu 2, która zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Naukowcy poddali badaniu zarówno ludzi jak i myszy laboratoryjne. Oceniono ekspresję genów kodujących klusterynę i wykazano korelację pomiędzy klusteryną obecną w tkance tłuszczowej a ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Przeprowadzone badania mogą stanowić przełom i posłużyć do opracowania nowych metod leczenia zespołu kardiometabolicznego i chorób powstających w jego wyniku. Dodatkowo istnieją badania, które wiążą klusterynę z rozwojem chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.
137 anonymous users oraz 0 registered users online.
Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.
Konferencja: “KrakWet” – postępy w naukach weterynaryjnych i biotechnologii zwierząt, 27 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: „Pierwotne i wtórne metabolity roślin i grzybów”, 28 lutego 2020 roku, Kraków
Konferencja: Neuronus IBRO Neuroscience Forum 2020, 24-26 kwietnia 2020 roku, Kraków
Konferencja: III Ogólnopolska Konferencja Naukowa IMPLANTY 2020, 18-19 czerwca 2020 roku, Gdańsk
Młodszy Specjalista ds. patentów, miejsce pracy: Warszawa