biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]

Biolodzy z Uniwersytetu w Manchesterze wyjaśnili, dlaczego dobry sen może przygotować nas na nadchodzący dzień. Badania na myszach, opublikowane w "Nature Cell Biology", pokazują, jak mechanizm zegara biologicznego zwiększa naszą zdolność do utrzymania naszego ciała w dobrej kondycji. A ponieważ wiemy, że zegar biologiczny jest mniej precyzyjny wraz z wiekiem, odkrycie to, jak twierdzi główny autor, profesor Karl Kadler, może pewnego dnia pomoże nam odkryć niektóre z tajemnic starzenia się.

Kolagen, który stanowi rusztowanie dla naszych tkanek, występuje w dwóch formach. Grubsze włókna o średnicy około 200 nanometrów są trwałe i pozostają z nami przez całe życie. Cieńsze włókna o średnicy 50 nanometrów, jak się okazuje, są mocno niedoskonałe, łamią się, ponieważ poddajemy je obciążeniom każdego dnia, ale organizm uzupełnia te ubytki, kiedy odpoczywamy w nocy.

U myszy z uszkodzonymi genami związanymi z zegarem biologicznym obserwowano duże nieprawidłowości w regeneracji kolagenu. Wiedza o tym może na przykład dać nam głębszy wgląd w to, jak goją się rany lub jak się starzejemy.

Na podstawie: Beauty sleep could be real, say body clock biologists
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński on Tuesday, January 21, 2020 (13805 _READS)
    [Printer-friendly page]
123
 

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

240 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u