biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]

Podwzgórze to część mózgu zaangażowana w kontrolę ośrodka sytości i głodu, natomiast hipokamp związany jest z uczeniem się oraz zapamiętywaniem.
Naukowcy z Baylor College of Medicine, na podstawie badań przeprowadzonych na myszach, wykazali związek pomiędzy podwzgórzem i hipokampem. Stwierdzono, że receptory jądrowe NCOR1 i NCOR2 (NCOR1/2) są elementem łączącym oba te obszary. Badacze wykorzystali model myszy z mutacją w genie kodującym NCOR1/2 i stwierdzili defekty pamięci u tych zwierząt, które wynikały z zaburzenia sygnalizacji w neuronach podwzgórza z udziałem neurotransmitera GABA. Dzięki wykorzystaniu metod elektrofizjologicznych jak optogenetyka dowiedziono wpływ NCOR1/2, jednocześnie na ośrodek głodu jak i pamięć. Wyniki badań odniesiono do ludzi, by powiązać wadliwy gen z zaburzeniami neurologicznymi. Gen kodujący NCOR1, zlokalizowany jest u ludzi na 17 chromosomie, w pobliżu regionu, który kojarzony jest z takimi chorobami jak Zespół Potockiego-Łupskiego i Smith-Magenis. W związku z tym, że obecnie coraz więcej zaburzeń metabolicznych ( w tym cukrzyca) wiązanych jest również z demencją oraz chorobą Alzheimera, odkrycia naukowców mogą stanowić punkt wyjścia do dalszych badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi i ich możliwymi przyczynami.

Autor: Weronika Górecka
Źródło: Linking the Brain's Memory and Hunger Control Center
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński on Saturday, February 09, 2019 (13884 _READS)
    [Printer-friendly page]
123
 

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

70 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u