biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]

Powtarzające się urazy głowy, częste u bokserów czy piłkarzy, mogą powodować chorobę zwyrodnieniową zwaną przewlekłą encefalopatią urazową (chronic traumatic encephalopathy - CTE). Naukowcy wciąż zgłębiają tę chorobę, a dowody łączące powtarzające się urazy głowy z zaburzeniami zostały odkryte dopiero niedawno, w 2002 roku, przez dr Benneta Omalu.

Niewiele wiadomo o tym, jak rozwija się ta choroba i jak ją leczyć. Wiadomo jednak, że białko zwane tau gromadzi się w mózgach osób z CTE. Białka tau zostały wykryte na nienormalnie wysokim poziomie w badaniu osób, które doświadczyły powtarzających się urazów głowy. Wysoki poziom Tau może być więc w tym przypadku biomarkerem.

Zbadano, czy terapia genowa może być skuteczna dla mózgów z objawami CTE. Badacze dostarczyli wektor wirusowy bezpośrednio do mózgów myszy. Stwierdzono, że działania te znacząco obniżyły poziom hiperfosforowanej formy białka Tau, zwanej pTau, która ma związek z chorobą.

Źródło: Testing Gene Therapy as a Potential Treatment for CTE
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński on Saturday, January 11, 2020 (13734 _READS)
    [Printer-friendly page]
123
 

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

265 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u