biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]
Alfa-synukleina to białko o długości 140 aminokwasów. Zaburzenia w strukturze tego białka obserwowane są w przebiegu choroby Parkinsona. Prowadzą one do agregacji alfa-synukleiny, w konsekwencji przyczyniając się do powstawania nierozpuszczalnych filamentów i złogów w obrębie komórek nerwowych.

Proces agregacji alfa-synukleiny może być modulowany przez wiele czynników, w tym genetycznych, środowiskowych i in. Gray i in. (2014) przypuszczali, że może być związek pomiędzy występowaniem nieprawidłowych wariantów tego białka w wyrostku robaczkowym, a występowaniem lub natężeniem choroby Parkinsona. Od tamtej pory wykonano wiele badań mających na celu wyjaśnienie związku pomiędzy chorobą, a wyrostkiem robaczkowym, w szczególności szukano korelacji u osób, którym usunięto wyrostek, w porównaniu z tymi, którzy go posiadają. Wyniki badań do tej pory nie były jednoznaczne.

Ostatnie badania wykonane przez Killinger i in. (2018) wyraźnie wskazują na związek wyrostka robaczkowego z występowaniem choroby Parkinsona u 1,6 mln Szwedów. Warto podkreślić, że nie wykonano do tej pory badania w tym temacie na tak dużej grupie osób. W ten sposób też Killinger i in. (2018) tłumaczą niejednoznaczne wyniki badań uzyskane przez inne osoby (niewystarczająco duża grupa badana, nie zawsze trafna diagnoza i in.).

W badanej populacji stwierdzono spadek ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona u osób, u których usunięto wyrostek robaczkowy o 19.3%. Z kolei, jeśli u osób nieposiadających wyrostka stwierdzano chorobę Parkinsona to średnio diagnozowana ona była później o 1,6 roku. Efekt protekcyjny nie był obserwowany u osób zamieszkujących obszary wiejskie. Przez autorów tłumaczone jest to wpływem chemii stosowanej w rolnictwie.

Na podstawie: Usunięcie wyrostka może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona
Czytaj więcej: Killinger, B. A., Madaj, Z., Sikora, J. W., Rey, N., Haas, A. J., Vepa, Y., ... & Brundin, L. (2018). The vermiform appendix impacts the risk of developing Parkinson’s disease. Science Translational Medicine, 10(465), eaar5280.
Gray, M. T., Munoz, D. G., Gray, D. A., Schlossmacher, M. G., & Woulfe, J. M. (2014). Alpha‐synuclein in the appendiceal mucosa of neurologically intact subjects. Movement Disorders, 29(8), 991-998.
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński on Sunday, November 04, 2018 (9214 _READS)
    [Printer-friendly page]
123
 

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

267 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u