biotechnologia


 
 

News

Front Page | Archive ]

Podwzgórze to część mózgu zaangażowana w kontrolę ośrodka sytości i głodu, natomiast hipokamp związany jest z uczeniem się oraz zapamiętywaniem.
Naukowcy z Baylor College of Medicine, na podstawie badań przeprowadzonych na myszach, wykazali związek pomiędzy podwzgórzem i hipokampem. Stwierdzono, że receptory jądrowe NCOR1 i NCOR2 (NCOR1/2) są elementem łączącym oba te obszary. Badacze wykorzystali model myszy z mutacją w genie kodującym NCOR1/2 i stwierdzili defekty pamięci u tych zwierząt, które wynikały z zaburzenia sygnalizacji w neuronach podwzgórza z udziałem neurotransmitera GABA. Dzięki wykorzystaniu metod elektrofizjologicznych jak optogenetyka dowiedziono wpływ NCOR1/2, jednocześnie na ośrodek głodu jak i pamięć. Wyniki badań odniesiono do ludzi, by powiązać wadliwy gen z zaburzeniami neurologicznymi. Gen kodujący NCOR1, zlokalizowany jest u ludzi na 17 chromosomie, w pobliżu regionu, który kojarzony jest z takimi chorobami jak Zespół Potockiego-Łupskiego i Smith-Magenis. W związku z tym, że obecnie coraz więcej zaburzeń metabolicznych ( w tym cukrzyca) wiązanych jest również z demencją oraz chorobą Alzheimera, odkrycia naukowców mogą stanowić punkt wyjścia do dalszych badań nad chorobami neurodegeneracyjnymi i ich możliwymi przyczynami.

Autor: Weronika Górecka
Źródło: Linking the Brain's Memory and Hunger Control Center
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński Saturday, February 09, 2019 
 


Artykuł będący próbą znalezienia analogii pomiędzy procesem tłumaczenia tekstu przez człowieka z biura tłumaczeń a procesem translacji molekularnej w żywych komórkach. Dobitna wierność, lecz niedosłowność przekładu pisemnego w zestawieniu ze zdumiewającą precyzją transformacji informacji przez wyspecjalizowaną maszynerię komórkową są równie pożądanymi cechami obydwu omawianych – pozornie bardzo odległych, lecz z gruntu jakże podobnych – procesów.

Ponadto treść porusza podstawowe zagadnienia ewolucji genetycznej oraz drogi, jaką informacja subkomórkowo przemierza od genu, poprzez RNA aż do białka po to, by każda komórka mogła prawidłowo funkcjonować i utrzymać przy życiu całe organizmy. Mowa o ekspresji genetycznej, czyli aktywacji genów kodujących różne odmiany RNA, peptydy i białka.

Aby przejść do artykułu, wystarczy kliknąć tutaj.

_POSTEDBY Anna_Żebracka Thursday, February 15, 2018 
 
Grupa Novartis zaprasza do udziału w Programie Stażowym w Novartis Technical Operations. Program płatnych staży jest skierowany do studentów ostatnich lat studiów inżynierskich oraz studentów II stopnia, a także absolwentów różnych kierunków – zarówno technicznych, biologiczno-chemicznych, jak i biznesowych oraz humanistycznych. Jednakże to nie kierunek studiów, lecz chęć do nauki oraz zdobycia praktycznych umiejętności jest najważniejsza. Każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie!

Read more about Program stażowy Novartis Technical Operations
_POSTEDBY Anna_Żebracka Monday, June 13, 2016 
 
Międzynarodowa firma branży medycznej, o silnej pozycji w branży diagnostyki specjalistycznej, poszukuje obecnie pracownika na stanowisko: Specjalista ds. Produktu ( obszar działania woj. Mazowieckie ).

Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za sprzedaż doradczą w obszarze diagnostyki specjalistycznej, szkolenia, doradztwo merytoryczno- sprzętowe oraz opiekę posprzedażową. Dodatkowo osoba na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za monitorowanie i prowadzenie postępowań przetargowych.

Read more about Praca - Specjalista ds. Produktu
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński Tuesday, April 19, 2016 
 
Vitagenum VitaGenum sp. z o.o. zatrudni osobę o wykształceniu biotechnolog/biolog/diagnosta laboratoryjny na stanowisko specjalista ds. rozwoju rynku i badań specjalistycznych. Miejsce pracy: siedziba firmy w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Zakres obowiązków: współtworzenie i budowanie wizerunku firmy oraz marki VitaGenum, pozyskiwanie oraz współpraca z klientami zewnętrznymi i wewnętrznymi w tym merytoryczne doradztwo, wsparcie w przygotowywaniu materiałów naukowych i marketingowych, analiza trendów rynkowych oraz konkurencji w zakresie oferty produktowej.

Read more about Praca dla biotechnologa
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński Tuesday, December 09, 2014 
 
Na rynku dostępne jest długo oczekiwane pierwsze polskie wydanie „Biologii” Neila A. Campbella i Jane B. Reece oraz współautorów, jednego z najlepszych podręczników dla studentów nauk przyrodniczych. Dzieło Campbella to najlepiej sprzedający się podręcznik biologii na świecie, którego do dziś rozeszło się ponad 7 milionów egzemplarzy. W przetłumaczonej na 17 języków i liczącej 1250 stron książce znalazło się 2000 haseł i 10 000 terminów.

Książka na stronie wydawnictwa: Biologia Campbella
_POSTEDBY Adam Kuzdraliński Thursday, September 25, 2014 
 

Menu główne

Podręcznik biotechnologii

Kto jest online

269 anonymous users oraz 0 registered users online.

Jesteś niezarejestrowanym lub niezalogowanym użytkownikiem.


 
 
 
Partnerzy:

laboratoria.net Nauka w Polsce Academio Fundacja NanoNet BioCen - BioCentrum Edukacji Naukowej Notatek.pl cebioforum.com materialyinzynierskie.pl Wspieram.to - POLSKI KICKSTARTER - Polska platforma finansowania społecznoœciowego.Tu zrealizujš się Twoje pomysły. Portal popularnonaukowy

Portal: Redakcja . Współpraca . Kontakt . PolecamyWszystkie prawa zastrzeżone 2006-2016 e-biotechnologia.pl
stat4u