Organizmy zmodyfikowane genetycznie
GMO (ang. genetically modified organism) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych skrótów w dziedzinie biotechnologii. Oznacza zmodyfikowany genetycznie organizm. Często stosowany jest również przymiotnik GM, który winien być zawsze uzupełniany o odpowiedni rzeczownik np. GM bakteria.
Dziedzina biotechnologii jaką jest genetyczne modyfikowanie organizmów ma już za sobą kilka lat istnienia, a mimo to nie doczekała się jeszcze jednolitej, sprecyzowanej definicji. Definicje jaką można tu przytoczyć pochodzi ze sformułowań prawnych, które w każdym kraju inaczej brzmią.
Czytaj więcej:
Organizmy zmodyfikowane genetycznie.
Żywność modyfikowana genetycznie
Człowiek jako istota cudzożywna, praktycznie od zawsze był uzależniony od roślin. Rośliny zamieniają materię nieorganiczną w związki węgla, tak cenne dla człowieka. Człowiek uprawiał je, a one były dla niego pożywieniem i dostarczały mu leków. Patrząc z perspektywy lat na hodowlę roślin, można śmiało powiedzieć, że praktycznie każda roślina jest genetycznie zmodyfikowana. O takim stanie rzeczy może świadczyć fakt, że człowiek zawsze dobierał rośliny o najlepszych cechach i krzyżował je ze sobą. Jednak takie zabiegi wymagały lat pracy na to, aby uzyskać najlepszy efekt, a poza tym pozwalały tylko na wymianę całych genomów. Dzisiejsza inżynieria genetyczna, pozwala na wybranie danego fragmentu genomu – genu i umieszczenie go w genomie wybranej rośliny, co powoduje natychmiastowy efekt w postaci jego ekspresji i powstania białka. Czytaj więcej:
Żywność modyfikowana genetycznie
Zwierzęta modyfikowane genetycznie
W biologii molekularnej i technikach rekombinacji DNA dokonał się ogromny postęp. Pozwolił on na otrzymywanie genetycznie modyfikowanych organizmów zwierzęcych, które nie tylko przyśpieszą programy hodowli zwierząt, ale też pozwolą otrzymywać biofarmaceutyki, które pociągnął za sobą m.in. pozytywne skutki ekonomiczne. Czytaj więcej:
Zwierzęta modyfikowane genetycznie